1 yılda güneşten 1.8 milyon TL kazandılar

Akkuş Belediyesi tarafından ilçenin Gökçebayır Mahallesi’nde 13 bin 500 metrekarelik alana 2 bin 376 panel kullanarak kurulan güneş güç santrali üretime devam ediyor. Akkuş Belediyesi’nin kendi gücünü üretmek ve belediye bütçesine katkı sağlamak maksadıyla kurduğu güneş güç santrali bir yılda 860 megavat güç üretirken belediye bütçesine de 1.8 milyon TL katkı sağladı.

AKKUŞ BÖLGENİN GÜÇ ÜSSÜ OLDU 

Akkuş’un yenilenebilir güç kaynakları açısından çok güçlü bir yer olduğunu söyleyen Akkuş Belediye Lideri İsa Demirci, ilçede daha evvel hidroelektrik santrali ve rüzgâr güç santrali olduğunu, son olarak güneş güç santralinin ise kendilerinin kurduklarını söyledi. Lider Demirci, “Doğaya ziyan vermeyen, tabiat dostu güç üretimi konusunda Akkuş’umuz bir merkez olacak demiştik. Hidroelektrik santrali, rüzgâr güç santrali derken Akkuş Belediyesi olarak bizler de yenilenebilir güçten istifade etmek ve ülkemiz iktisadına katkı sağlamak hedefiyle bir yıl evvel güneş güç santralimizi kurmuştuk. Ortadan geçen bir yılda güneş güç santralimiz 960 megavat güç üretirken belediyemiz bütçesine de 1.8 milyon TL katkı sağladı. Böylesine hoş bir yatırımı ilçemize kazandırdığımız için mutluyuz” dedi.

RÜZGAR VE GÜÇ SANTRALİ SAYISI ARTACAK 

Doğaya ziyan vermeyen, tabiat dostu güç üretimi konusunda çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini belirten Lider Demirci, Akkuş’ta hem Ordu Büyükşehir Belediyesi hem de özel bölüm tarafından rüzgâr güç santralleri yapılmasının planlandığını söyledi. Akkuş Belediyesi olarak ilçenin Gökçebayır mahallesindeki 30 dönümlük alana ikinci güneş güç santralinin kurulması için yakın vakitte çalışmalara başlanacağını belirten Lider Demirci, 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanan proje ile yıllık 2.4 milyon KW elektrik üretileceğini söyledi.

Başkan Demirci şuanda ilçede hidroelektrik, rüzgâr ve güneş güç santrallerinden toplamda 54 megavat güç üretildiğini, yapılacak yeni yatırımlarla bu sayının 70 megavata çıkacağını söz etti.