ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’den Yunanistan açıklaması

ABD’nin Eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey A Haber’e verdiği özel röportajda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginliği yorumladı.

YUNAN ÜSLERİNİN SAYISI AZALDI

ABD’nin Yunanistan’daki üslerine yoğunlaşılmasına çok baş yormaya gerek yok. 1980’lerin sonlarına hakikat Yunanistan’da daha çok askeri üs vardı ve o zamanki ölçü hala aşılmadı, bilakis azaldı.

ABD ETKİSİ

Girit’teki denizaltı üssü uzun yıllar oradaydı. ABD, NATO müttefikleriyle askeri üs paylaşmaya açık ve Yunanistan da bir NATO müttefiki. Bilhassa bunu Fransa’nın yakın vakitte Yunanistan ile yaptığı güvenlik muahedesiyle bağdaştıramam.

EGE’DEKİ SIKINTILARDA TÜRKİYE HAKLI KONUMDA

Ege’ye gelecek olursak bu bölgeyi 40 yıldır takip ediyorum. Ege’deki sıkıntılarda Türkiye daha haklı bir pozisyonda. Adaların silahlanması konusunda 1914’ten Lozan’a kadar, 1948 Paris Muahedesinden Yunanistan’ın 6 mil denizler için 10 mil hava alanı savlarına kadar çok sayıda hususta Türkiye haklı.

YUNANİSTAN TÜRKİYE’Yİ KİLİTLEMEYE ÇALIŞIYOR

Yunanistan’ın 12 mil argümanı Türkiye’yi kendi alanına kilitliyor. Yasal olarak yasak olmasa da Ege’de barış için imza atan ülkelere aykırı bir halde jeopolitik olarak mantıklı bir istek değil. Türkiye Yunanistan’a kıyasla daha haklı bir pozisyonda.

Fakat sorun, Türkiye’nin bulunduğu yahut bulunduğu söylenen kimi hareketlerin Türkiye’nin yasal haklarını kahra düşürme ihtimali. Kimi Yunan raporlarına nazaran Türk uçakları vakit zaman Yunan toprakları üzerinde. 10 mil teziyle Yunanistan’ın söylediği hava alanını demiyorum.

TÜRKİYE EGE’DEKİ HAKLARINI KORUMALI

Türkiye Ege’de kendi hakları ve pozisyonunu korumalıdır. Birçok durumda Türkiye aslında yasal olarak haklı pozisyonda ve Yunanistan’a tehdit ediliyoruz savları için koz verilmemeli.