Anket sonuçları Eskişehirspor taraftarlarını gururlandırdı

Dünya çapında en fazla takipçisi bulunan taraftar etkileşim platformlarından birisi Türkiye’deki futbolseverlerin sosyo-kültürel alışkanlıkları, taraftarlık tercihleri ve dijital eğilimlerini öğrenmek üzere geçtiğimiz futbol döneminde yaptığı geniş araştırma yayınladı.

50 bine yakın futbolseverin soruları yanıtladığı anket, bugüne kadar yapılan futbol araştırmaları ortasında en geniş iştirakli bilimsel araştırma formülü oldu. Araştırmada Trabzon ve Sivas’ın dışında yalnızca Eskişehir’de kentin kadrosunun desteklendiği görüldü.

Şehrin futbol kadrosunu yüzde 36,03 ile destekleyen Eskişehirliler bu sene de birinciliği kimseye kaptırmadı. Yapılan anket sonucunun akabinde, son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelerden ötürü mahzun olan Eskişehirsporlu taraftarlar, bu türlü bir kadroya ve taraftara sahip olmaktan son derece gururlu olduklarını belirttiler. Taraftarlar, en kısa vakitte ekiplerinin ilişkin olduğu lige çıkacağına inandıklarını anlattılar.

“ANKET SONUÇLARI BİZİM MÂZİMİZLE ALAKALIDIR”

Doğduğundan beri Eskişehirspor’u destekleyen taraftar Caner Tarcan, öteki bir kadroya gönül vermeyi hiçbir vakit aklının ucundan geçirmediğini söyledi. Eskişehir’de yaşayan birinin diğer bir grubu desteklemesini kabullenemediğini söz eden Tarcan, “Biz niçin lig olarak Trabzon ve Sivas’ın önünde değiliz. En büyük problemimizin bu olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili de mırın kırın yapmışlığımız olmuştur. Etrafta neden başka formayla geziyorsun diye sitem ettiğimiz olmuştur. Ekmeğimizin peşinde öteki memleketlere gittik ancak daima Eskişehirsporluydum. Bundan da gurur duyuyorum. Her vakit her yerde bunu lisana getiririm. Anket sonuçları bizim mâzimizle alakalıdır. Biz hâlâ o eski günleri arıyoruz. Yaşımız kaç olursa olsun, tekrar o günlere döneceğiz” dedi.

“FUTBOL BİRİNCİ OLARAK BURADA ‘ANADOLU YILDIZI’ OLARAK PARLADI”

Taraftarlardan Bilal Demirer ise, Anadolu’da futbolun birinci filizlendiği yerin Eskişehir olduğunu söyleyerek kentte spor kültürünün çok güçlü olduğunu belirtti. Anket sonuçlarının çok fazla şeyi kanıtladığını söz eden Demirer, “Eskişehir çok göç alan bir yer. Tatarlar, muhacirler üzere Avrupa ve Kafkaslardan gelenler var. Bu gelenler spora biraz daha yatkınlardı. Futbol birinci olarak onlar sayesinde burada ‘Anadolu Yıldızı’ olarak parladı. Eskişehirspor yıllarca çok hoş muvaffakiyetler elde etti. Ben de bir mühlet futbol oynadım. Birtakım nedenlerden ötürü bırakmak zorunda kaldım. Eskişehirliler gruplarını hala sever ve vazgeçmezler. Amatör kümeye düşse bile ekiplerini takip ederler” sözlerini kullandı.

“KALDIRIMDA ESKİŞEHİRSPOR’U DESTEKLERİM”

Yaklaşık 50 yıldır Eskişehirspor’u desteklediğini ve sevdiğini söyleyen Muharrem Kimsesiz, taraftarın bu sonucu ziyadesiyle hak ettiğini söyledi. Eskişehirspor’un her vakit Sivasspor ve Trabzonspor’dan evvel geldiğinin altını çizen Kimsesiz, şunları söyledi;

Şurada maç yapsalar ben kaldırımda Eskişehirspor’u desteklerim. Eskişehirspor’un taraftarının önüne geçecek bir taraftar bilmiyorum ben. Eskişehir’de taraftar kültürü kendi kendine oluştu. Eskişehirspor 1965 yılında kurulduğu vakit, mahalle ekibinden ve Eskişehirlilerden kuruldu. Biliyorsunuz Eskişehirspor’un kurucusu Aziz Bolel’dir. Daha sonra Kamuranlar ve Fethiler geldi. Vaktinde Papazın Çayırı’nda Eskişehirspor Fenerbahçe’yi çok yenmişti. Yani buralardan geldi ve kendi kendine oluştu. Amigo Orhan da bunların içinde çok değerli bir takviyedir. Eskişehirspor için bir kardır. Bazen de üst çıkmak için tabana vurmak gerek. Ayağını tabana çarpmak gerek. İnşallah bu durum kendimize gelmemize vesile olur.”

“AMATÖRDE BİLE OLSA YENİDEN TUTARIZ”

Yapılan anketin Eskişehirspor’un büyüklüğünü kanıtladığını belirten Ali Akdemir ise şu kelamları kullandı:

“Çocukluğumuzdan beri Eskişehirsporluyuz. Eskişehirspor ile doğduk ve büyüdük. Ankette görüldüğü üzere Eskişehir esasen futbolu seven bir kent. Amatörde bile olsa tekrar tutarız.”