Atatürk anıtı önünde ‘sansür yasası’ hareketi

Ankara Ulus’taki Atatürk anıtı önünde toplanan gazeteci örgütleri ‘sansür yasası’ olarak nitelenen kanun teklifinin geri çekilmesi için hareket yaptı.

Gazeteci örgütleri, TBMM’de bulunan ve ‘sansür yasası’ olarak nitelenen kanun teklifinin geri çekilmesi için aksiyon yaptı. Ulus Atatürk heykeli önünde buluşan gazeteciler basına yönelik baskı ve sansür maddesine ‘hayır’ dedi. Gazeteciler anıt önünde “Susturma Korkutma, Hapsetme Maddesine Hayır”, “Basın Hürdür Sansür Edilemez” yazılı pankartlar açtı. Ankara Ulus’taki Atatürk anıtı önünde toplanan gazeteci örgütleri ‘sansür yasası’ olarak nitelenen kanun teklifinin geri çekilmesi için aksiyon yaptı.

Gazeteciler Cemiyeti Lideri Nazmi Alım basın örgütleri tarafından hazırlanan ortak metni okudu. Alım, “TBMM’de Basın Kanunu yenileniyor. İsmi Basın Kanunu ancak içinde basın yok baskı var. İsmi Basın Kanunu lakin içinde mahpus cezası, kapatma, ağır kontrol ve basın kartı iptalleri var” dedi ve şunları söyledi:

GAZETECİLERİ DİNLEMEDİLER

– Haftalarca Meclis’te iktidar ortaklarına ‘Gazetecileri dinlemeden basın yasası yapılmaz’ dedik, teklifler verdik, itiraz ettik fakat beyhude. Tek bir cümlemizi bile dikkate almadılar. Bu nedenle ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye’nin dört bir yanından buraya, milletin meclisine geldik. Maddeyi geri çekin, basın maddelerini gazetecilere danışarak yapın. Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesini istemiyoruz. Lakin bunun yolu mahpus cezasından geçmez.

YARGITAY HAKİMİ DE KARŞI

– Yargıtay hâkimi bile karşı çıkıyor fakat dinlemiyorlar. Maddede yazılı basının kapısına kilit vuracak hususlar var. Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmış. Yaklaşık 1000 gazetenin, ömür kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacak. Basın ilanlarının dağıtımına ait değişikliklerle yazılı basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir düzgünleştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık lakin dinlemediler.

HER ŞEYE AYKIRI

– Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne terstir. Yani Anayasa’ya alışılmamıştır. Anayasa ile garanti altına alınan haklarımıza alışılmamıştır. Bu tarafıyla yalnızca gazetecilerin özgürlüklerine değil tüm toplumun özgürlüklerine manidir. Yanlış bilgiyi alenen yayma kabahati oluşturup üç yıl mahpus cezası getiren bu yasa tüm toplumu yazmaktan, eleştirmekten, toplumsal medyada bildiri paylaşmaktan alıkoyacaktır. Bu yasa toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. Bu nedenle yalnızca gazetecilerin sorunu değildir.

NEDEN MAHPUS?

– Neden getiriliyor bu mahpus cezası? Bu nasıl uygulanacak? Seçimlere bir yıldan az bir vakit kalmışken çıkarılan bu kanunla sağlıklı siyasi tartışma ortamı nasıl sağlanacak? Yargıtay’ın görüşündeki üzere uygulamada doğacak karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecek? Bu soruları tekraren sorduk fakat Meclis’te bizlere hiçbir cevap verilemedi. İşte bu nedenlerle basın meslek örgütleri olarak, tünelden evvelki son çıkışta buradayız. Bu yasa teklifinin geri çekilmesini istiyoruz” dedi.