Aydın’da taze incirde hasat dönemi başladı

Aydın’ın Buharkent ilçesinde taze incir dönemi başladı.

Dünyaca ünlü erkenci taze incirin başşehri olarak bilinen Buharken’te başka bölgelere nazaran 2 hafta evvel olgunlaşan taze incirin hasat edilmeye başlaması ilçeyi de hareketlendirdi.

İhracat hazırlığı yapan üreticiler artık de taze incir şenliği için gün sayıyor.

“Taze incir bizim için çok önemlidir”

İlçenin en kıymetli gelir kaynaklarının başında gelen taze incir döneminin bereketli olmasını dileyen Buharkent Belediye Lideri Mehmet Erol,Dünyanın en kaliteli inciri olan Sarı Lop İncirinin en fazla yetiştiği ve en erken hasadının yapıldığı yer olan Buharkent’tir. Taze incirimiz, öbür bölgelere oranla iklim yapısı nedeniyle 2 hafta evvel hasata hazır hale gelmektedir. Bu da üreticimizin güzel bir kar elde etmesine neden olmaktadır. Haliyle de taze incir bizim için çok değerlidir.dedi.

“Türkiye’de taze incirin üretiminin hasadının toptan ticaretinin yapıldığı tek noktayız”

Hasat anını görmek ve üreticiye dönemin bereketli olmasını dilemek maksadıyla sık sık incir bahçelerine giden Lider Erol, Buharkent ve Aydın açıcından çok kıymetli olan ve büyük bir ekonomik kıymete sahip olan incir, bizim için farklı bir kıymete sahiptir. Zira biz Buharkent olarak, Türkiye’de taze incirin üretiminin hasadının toptan ticaretinin yapıldığı tek noktayız. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, İstanbul’da, Ankara’da taze incir görürseniz bilin ki o incir Buharkent İnciridir ve buradan gitmiştir.dedi.

Festival düzenlenecek

Başkan Erol konuşmasının sonunda önümüzdeki 6-7 Ağustos 2022 tarihlerinde klasik hale gelen 16. Buharkent Belediyesi Kültür ve Sanat Şenliği, Taze İncir Şenliği yapacaklarını söz de ederek: Taze incirimizi ve kültürümüzü tanıtmak açısından çok değerli olan bu şenliğimize tüm halkımızı davet ediyoruz. İncirin ve cümbüşün tadını çıkaracağımız kortej halinde şenlik yürüyüşü ile başlayacak olan 16. Taze İncir Festivali’nin birinci gününde; taze incir yarışı düzenlenecek. dedi.