AYT’nin ardından sosyal medyada bu sorular konuşuldu

* “Koymayın kardeşim böyle paragraflar dikkatimiz dağılıyor sonra”, “Zaten millet süreyi yetiştiremiyor, bir de sorulara böyle cümleler koyup uzaklara baktırmayın yarım saat”, “Bu cümleden sonra koptum ben” .

* Fen Bilgisi Testinde yer alan fizik dersinin basit makine konusuna ait ‘makas sorusu’ da sosyal medyaya konu olan sorulardan biri oldu. Mavi makaslı sorunun yanıtını arayan adayların sosyal medyadaki tartışmaları ilgi çekiciydi.

* Adaylar sosyal medyada sorunun yanıtı hakkında ‘Makas bağlantı noktası tutma yerinden en uzakta olan ve makasın demir uzunluğu kısa olandı’ şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu yoruma katılanlar çok oldu. Fakat başka bir yorumda ise ‘Uzun saplı olan iki tane makas vardı kablonun ağız tarafında değil de arka tarafında olan şık doğruydu’ denildi.

Ayrıca yine Fizik dersine ait ‘Zeynep, Şule ve Ömerli soru ne?’ şeklinde başlayan başka bir sorunun da yanıtı yine sosyal medyada sorulmaya başlandı. Adaylar bu soru hakkında ortak bir karara varamadı…

* Tarih testinde ise Azak Kalesi sorusunun testin en zor sorusu olduğunu düşünenler vardı. Sorunun doğru yanıtı sosyal medyada en çok tartışılan konular arasındaydı. Doğru yanıtla ilgili yorumlar arasında ‘Azak Kalesi Osmanlılara geri verilecek. Anlaşmayı sormuşlar. Cevap, Prut’ yer aldı. Bununla birlikte cevabın İstanbul olduğunu düşünenler de oldu.