Babacan: Merkez Bankası hippi üzere enflasyonu global barışa bağlıyor

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Artvin’de partisinin vilayet binasının açılışını gerçekleştirdi.

Burada ekonomik göstergelere değinen Babacan, “Enflasyon yüzde 200’lerde, üç haneye çıktı değil mi? Biz 34 yıl iki hane, üç hane süren enflasyonu aldık tek haneye indirdik. Dün Merkez Bankası ne diyor? Global barış sağlanırsa ben de enflasyonu indireceğim, diyor. Lafa bak ya! Bizim enflasyonu, bizim artırımları global barışa bağlıyor. Hani 1960’larda hippiler vardı ya, barış barış diye dolaşırlardı, onlara benziyor. Yahu biz enflasyonu düşürdük de Allah aşkına bunun mızmızlığını mı yaptık, mazeretini mi bulduk!” tabirlerini kullandı.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KAFANIN DİKİNE GİDERSEN…: 2003 yılında Irak’ta savaş çıktı. Amerika biliyorsunuz Irak’ın tamamını işgal etti. Bizim iktisadımızı de etkiledi o vakit. Lakin biz o yılın enflasyonunu yüzde 29’dan yüzde 18’e indirdik. PKK’nın çok ağır bir halde terör hücumlarına başladığı ve Irak savaşının devam ettiği 2004’te enflasyonu yüzde 18’den aldık yüzde 9’a indirdik. Tek haneye indirdik. Mazeret bulmadık, mazeret aramadık. Her türlü zorluğa karşın indirdik biz enflasyonu. Lakin nasıl indirdik? İşi ehline teslim ederek indirdik. ‘Benim alanım iktisat, ben ekonomistim’ deyip başın dikine gidersen, işte bu ülkede ne enflasyon düşer, ne artırımlar biter ne de bu ekonomik kriz çözülür.

TARIMA VERİLEN TAKVİYENİN 10 MİSLİ FAİZ OLARAK ÖDENECEK: “Biraz evvel, cumadan çıktık, meydanda bir vatandaşımız dedi. ‘Ya çok çaldılar çırptılar, kaynağı nerede bulacaksınız’ dedi. Ben de dedim ki ‘Havuzun tabanı delik, çatlak, kaynak oradan akıp gidiyor.’ Birinci yapacağımız iş havuzun çatlağını kapatmak. Ondan sonra havuz dolacak. Zira ülke büyük ülke. Bakın, bu yılın bütçesinde ne kadar faiz ödeyecekler biliyor musunuz? Meclis kapanmadan ek bütçe geçirdiler. Bu sene devlet bütçesinden ödenecek faiz tam 400 milyar TL. Eski parayla 400 katrilyon TL. Pekala, tarıma verilen takviye ne kadar? Bütün tarım dayanakları; buğday, çay, fındık, mazot, gübre dayanakları, Ziraat Bankası kredileri… Tüm dayanakları toplayın, hepsine 40 milyar TL ödenecek. Yani, tarıma verilen takviyenin 10 misli bu sene faiz olarak ödenecek. Cumhuriyet tarihinin en büyük faizini ödeyen hükümet oldu bu hükümet.

GENÇLERİN KAÇMAK İSTEDİĞİ BİR ÜLKE: Soruyorum artık Artvin’e. Artvin’de yaşayan gençlerimiz kalmak istiyor mu? Gençler bir an evvel öteki yerlere gitmek istiyor değil mi? Zira babasına bakıyor, annesine bakıyor, Artvin’in durumuna bakıyor, memleketin durumuna bakıyor. İmkân varsa yurt dışına gideyim diyor. Gençlerin kaçmak istediği bir ülke, gençlerin hayatlarını öteki ülkelerde aradığı bir ülke, ulusal ve yerli siyasetlerin uygulandığı ülke değildir. Şayet politikalarınız nitekim ulusal ve yerli ise bu ülkenin insanı hakikaten bu ülkeyi sever ve yarınlarını bu ülkede kurmak ister.

ÜLKE TEKRAR KANATLANIP UÇMAYA BAŞLAYACAK: Bu ülkeyi tekrar ayağa kaldıracağız. Bu ülke tekrar kanatlanıp uçmaya başlayacak. Hiç yapmasak, hiç bilmesek diyebilirsiniz ki bu atıyor tutuyor. Fakat yaptık yahu. 2001-2002 krizini çözen grubun başındaydım. 2008-2009 krizini çözen grubun de başındaydım. Türkiye’nin dünyada en prestijli olduğu, kelamının en çok geçtiği devirde ben bu ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nı yaptım. Onun onurunu yaşadım. Bir ülkenin kelamının gücü nasıl artar, bir ülkeye itimat nasıl artar, bunu ben yaşadım, gördüm, yönettim. Onun için biz kendimize güveniyoruz, onun için ülkemize güveniyoruz.” (HABER MERKEZİ)