Bakan Alim’den ‘EYT’ açıklaması: ‘Önümüzdeki günlerde açıklanacaktır’

Uzun müddettir Türkiye’nin gündeminde olan Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için tahlil arayışı sürüyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Alım, enflasyon ve EYT meselesine ait açıklamalarda bulundu.

“Enflasyon son yıllarda şahit olmadığımız bir orana yüzde 80’lere ulaşmıştır. Bu önemli bir sorundur” diyen Alım, “Dünya’nın öbür ülkelerinde enflasyon yüzde 10 yüzde 20 diyorlar. Her birisi artan oranlarda krize dönüşen ve bugünlerde resesyona girme kaygısına tartıştıran ve bildiğiniz üzere sakinlik ortamına dönüşmesi tehdidi karşı karşıyayız. Türkiye’de bu durumdan etkileniyor. Türkiye daha fazla etkileniyor. Bu sorunun en değerli kaynağı Türkiye’nin döviz açığıdır. Döviz talebi döviz fiyatını arttırdı. Talep arttığı vakit üretemiyorsanız bunun fiyatı artar. Bu kıymetli sorun olarak karşımızda duruyor. Türkiye’ye ek yük güç kaynaklarının varsayımların üzerine çıkmasıdır. Brent petrol 40 dolardan 120 dolara ulaştığı evrede güç maliyetleri müthiş patlama gösterdi. Yılsonu prestiji ile iktisada 50 milyar dolar üzerine ek getirmesidir. Bunun maliyeti bütün iktisadın alanlarında, ulaştırma ve güç açısından baktığımızda pazarlarda, marketlerde bu hissedilir oldu. Bunlar tahlilsiz şeyler değildir. Bunlar krizlerin meselelerin çözülmesine bağlıdır. Temel kıymetli tarafı da ekonomini istikrar içinde olması ve büyümesini sürdürmesidir. Türkiye ihracata dayalı büyüme modeline geçerek büyümenin de sanayi üretimine ve imalat sanayi dinamizm devam ettirilmesi Türkiye’nin önündeki tek tahlil yoludur. Türkiye demokratik istikrarını sürdürdükçe sorun çözme kabiliyeti artacaktır. İktisattaki gayelere ulaşılacaktır” diye konuştu.

“KİMSE KAYGI ETMESİN”

Sanayi ve üretim ve ortasındaki en değerli öge olan beşeri boyutunun desteklenmesi, emeğin toplumsal bakımdan korunmasını sağlayacaklarını lisana getiren Alım, “Bizler toplumsal siyasetlerle bunu gerçekleştiriyoruz. Bütün kamu çalışanlarını koruyan 3600 ek göstergeyi düzenleyecek çalışmalar yaptık. İşçinin enflasyon konusunda pozisyonunu güçlendirdik. Minimum fiyattaki aşınmayı, enflasyon karşısında yüzde 30 dayanak verdik. Bunlar devam edecek. Türkiye işçileri bunu biliyor. Türkiye toplumsal sorumluluk projelerini uygulayacaktır. İktisattaki aksiliklere karşı çalışanlar korunacaktır. Kimse telaş etmesin” dedi.

EYT ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Bilgin kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İnsanları istihdamı hazırlayacak gençleri iş sürecine sokmak için bu programlar yapılıyor. İşsizliğe karşı uğraşta çalışma bakanlığı emeğin yanında işsizliği önlenmesi konusunda etkin tavır alıyor. Ülkemizde mecburî göç etmiş farklı kentlerde yabancılar çalışıyor. Bunların da yalnızca toplumsal yardımlarla değil, iş sürecine katılanların çalışma müsaadesi çerçevesinde istihdama katılmasını sağlayan programlar yapıyoruz. Bu yaptığımız programı Milletlerarası Göç Örgütü destekleniyor teşekkür ediyoruz. Biz bu programlar sonucunda sanayi kuruluşlarımızla iş arayanlarımızı bir ortaya getiriyoruz. Biz onlara 3 ya da 6 ay dayanak veriyoruz. Finansı biz veriyoruz. Bütün muhtaçlıklarını biz karşılıyoruz. Ondan sonra kalan kısmı patronlar yapıyor, istihdam garantisini sağlıyor. Personel, patronu buluşturacak, bu ülkedeki kayıt dışı istihdam içinde yer almasını önleyecek nizamlı çalışmayı örgütleyecek programdır. Türkiye çapında süratlice yayılacak. Bursa’ya da katkı sağlayacak. Bursa’yı diğer programda ziyaret edeceğiz. Bayan istihdamına tartı veren 50+1 istihdam programımız olacaktır. O günde sizlerle birlikte olacağız.”

Bilgin, “3600 ek gösterge, taban fiyat, yarın da kontratlı işçi konusunda belgeyi açtığımda basınla paylaşacağım. Süreksiz emekçiler, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım. Önümüzdeki günlerde kelam edeceğim. İstihdam daha kıymetlidir. Bu hususa üretim sürecine iştirakine dikkatlerini çekmelerini istiyorum” dedi.