Bakan Yardımcısı Kacır: TEKNOFEST’te bu yıl 750 bin genç yarışacak

TEKNOFEST kapsamında bu yıl 2’ncisi düzenlenen Milletlerarası Hür Misyon İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışı Kütahyada başladı. Toplam 98 ulusal ve milletlerarası grubun 9- 14 Ağustos tarihlerinde derece almak için Kütahya Zafer Havalimanı’nda yarışacağı aktifliğin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın iştirakiyle yapıldı.

Törende Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık ve daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlayan ulusal teknoloji hamlesinin  güçlü adımlar atmaya devam ettiğini lisana getiren Kacır, “Milli teknoloji atılımı, Türkiyenin kritik teknolojilerde tam bağımsız olmasının ismi. Millet teknoloji atılımı Türkiyenin yüksek teknolojinin yalnızca kullanıcı, yalnızca müşterisi değil, yüksek teknolojiyi kendi imkanları ile geliştirebilmesi ve rekabetçi bir biçimde dünyaya ihraç edebilmesinin ismi. Ulusal teknoloji atağı Türkiyenin yüzyıllar sonra dünyada medeniyetimize yüksek teknolojide kimi alanlarda liderliği kazandırmasının ismi. Bu alanlardan bahsettiğimizde aklımıza öncelikle savunma sanayi geliyor. Çünkü Türkiye savunma endüstrisinde Türkiye kendi kritik muhtaçlıklarını, kendi kabiliyetleriyle geliştirebilen, bu sayede yıllardır uğraş ettiğimiz terörü yerle yeksan etmeyi başarabilmiş ve bu muvaffakiyetini dünya sahnesinde savunma ve savaş paradigmasını adeta sıfırdan yazdıracak formda sahneleyebilen bir ülke oldu. Bilhassa insansız hava araçlarında alanında dünyanın bir numarası insansız hava araçlarını bu ülkenin çocukları üretmeyi başardı. Türkiyenin dört bir yanında Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ni kuruyoruz. TÜBİTAK Bilim ve Toplum faaliyetlerini bu anlayışla buluşturuyoruz. İstiyoruz ki, binlerce on binlerce Selçuk Bayraktar ve Aziz Sancar yetişsin” dedi.

’YARIŞMALARA MÜRACAATLAR KATLANARAK ARTIYOR’

Bu yıl TEKNOFESTin 5incisinin Samsun merkezli Karadeniz kentlerinde düzenlendiğini anımsatan Kacır, şöyle devam etti:

“Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin. Karadenizin neredeyse tüm kentlerinde bu yarışların finallerini gerçekleştiriyoruz. Lakin bu yılın bir özelliği var. Büyük zaferin 100üncü yılı. Bu anlayışla Sayın Bakanımız Mustafa Varank, zaferin 100üncü yılında da TEKNOFESTin kimi yarışlarının finallerini düzenlememizi talimatlandırdı. Biz de bu talimatları yerine getirdik. Zafer Havalimanı’nda Türkiyeye yeni zaferler kazandıracak, dünyaya tekrar adalet ve merhametle buluşturacak gençlerle buluşmuş olduk. TÜBİTAK İnsansız Hava Aracı Müsabakaları 2016 yılından bu yana düzenleniyor. Her yıl bu müsabakalara müracaatlar katlanarak artıyor. Bu yıl özgür misyon kategorisini burada gerçekleştiriyoruz. Türkiyenin dört bir yanından 98 ekibimiz burada uçuşlarını gerçekleştirecek. TEKNOFESTlere olan ilgi katlanarak artıyor. Birinci yıl 550 bin ziyaretçi ile dünyanın en büyük ikinci havacılık aktifliği olmuştu. Bu yıl 150 bin kadroda 750 bin Genç yarışmalara katılıyor. Yani bütün tribün alana inmiş ve üzerine 200 bin kişi daha dahil olmuş bu Türkiyenin büyük seyahati. İnşallah bu seyahatte Türkiye bu iddiayı sürdürür, bu argümanın gerisindeki siyasi iradeye sahip çıkarsa, önümüzdeki yüzyıl çok daha güçlü bir Türkiyeyi gençlerimiz gerçekleştirecek.”

Kütahya Valisi Ali Çelik ise Memleketler arası Hür Vazife İHA Yarışması’nın, Kütahyada düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Pamukkale Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi ve Umay Team başkanı Batuhan Öztaş ise “İki eklemli bir İHA üretmeye çalışıyoruz. İlerleyen devirlerde imaj sürece ile uğraşmayı planlıyoruz. Kendi kumandamızı da ürettik. 1,5 yıldır çalışıyoruz. Geçen sene katılmadık, biraz deneyim kazanmak istedik. 9 kişilik bir grubuz. Heyecanlıyız, şu an biraz teknik sorunlarımız var. Çözüp uçurabilirsek bizim için daha hoş olacak. TEKNOFEST insanları teknolojiye yönlendiren bir Yarışma. Geçen sene bir ekibin danışmanlığını yaptım. Ortaokuldan liseye, liseden üniversiteye kadar herkesi kapsayan bir yarışma” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Bakan Yardımcısı Kacır ve beraberindekiler müsabakaya katılan ekipleri ziyaret etti. 

KAYNAK: DHA