BMC’den Karasu fabrikası açıklaması: Yatırımdan vazgeçmedik

Haber7 – Fuat Öner

BMC, Sakarya Karasu’da planlanan yeni yatırımından vazgeçerek fabrikayı sökmeye başladığı istikametinde çıkan tezler üzerine açıklama yaptı. Yatırımdan vazgeçildiğinin gerçeği yansıtmadığını açıklayan BMC, yatırımın gerekliliklerinden ötürü daha stratejik bir lokasyon seçilerek fabrikanın vaktinde üretime başlayacağını duyurdu.

BMC, birtakım medya organlarında Sakarya Karasu’da inşa edeceği fabrika yatırımından vazgeçtiği tarafında çıkan haberlerle ilgili Haber7.com’a açıklamalarda bulundu.

YATIRIMDAN VAZGEÇİLMEDİ

Yapılan açıklamada yatırımdan vazgeçilmediğinin ısrarla altı çizilirken fabrika yatırımının, ileri teknoloji kullanım gerektirmesi ve savunma sanayi kümelenme modeline daha uygun olan bir yere taşınmasına karar verildiği vurgulanarak, fabrikanın vaktinde bitirilerek hizmet vereceği belirtildi. Ayrıyeten kelam konusu arazinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde kamuya bölümü ile ilgili sürecin de başlatıldığı vurgulandı.

TANK PALET FABRİKASI ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Karasu’da planlanan yatırımla Arifiye’deki Tank Palet fabrikasının karıştırıldığına dikkat çekilen açıklamada “Tank Palet Fabrikası’ndaki faaliyetleri planlandığı çerçevede sürmekte olup, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereksinimlerini karşılamaya devam etmektedir.” denildi.

İŞTE BMC’DEN YAPILAN O AÇIKLAMA

BMC olarak uzun bir müddettir ticari araçlardan savunma sanayine kadar uzanan birçok alandaki aracın üretimini yapacağımız yeni bir fabrika yatırım planımız bulunuyor. Bu fabrikanın yapılması için daha evvelki periyotta, bir evvelki İdare Konseyi tarafından Sakarya’nın Karasu ilçesinde karar kılınmış; ardından başlayan alt yapı çalışmaları ile birlikte bir kısım inşaat materyalleri de alana gönderilmişti.

SAVUNMA SANAYİ KÜMELENMESİNE UYGUN YENİ BİR LOKASYON

Fakat BMC’de hissedarlık yapısı değiştikten sonra, yeni idare grubumuzun yaptığı değerlendirmeler sonucu projeyi yine gözden geçirdik. Karasu ilçesindeki arazi ile ilgili yaptığımız yeni değerlendirmeler sonucunda; Fabrika yatırımını, ileri teknoloji kullanımı gerekliliği yüksek olan savunma endüstrinin değişen muhtaçlıkları göz önünde bulundurularak, savunma sanayi kümelenme modeline daha uygun ve küçük-orta uzunluk savunma sanayi işletmelerinin de görece daha güçlü olduğu bir yerde yapmanın daha yanlışsız olacağı sonucuna ulaştık. Bu tespitler sonucunda BMC’nin yeni İdare Şurası bu yerde yapılması planlanan inşaat çalışmalarının durdurulmasına karar verdi.

Bu kapsamda, yer arayışımız devam ederken, yeni yerimizi de BMC olarak büsbütün kendi imkânlarımızla finanse ediyor olacağız.

Öte yandan, bugüne kadar büsbütün kendi imkânlarımızla kıymetli bir maddi kaynak ayırarak yürüttüğümüz inşaat çalışmalarının durdurulması ile birlikte, Karasu’daki yerleşkemizde BMC olarak bulundurduğumuz inşaat gereçlerini de taşımaya karar verdik. İnşaat materyalleri dışında Karasu yerinde rastgele bir makine ve teçhizat esasen bulunmadığı için makine ve teçhizat sökülmesi üzere bir durum da kelam konusu değildir.

ARAZİN TEKRAR KAMUYA DEVREDİLİYOR

BMC olarak bizim oradan ayrılma kararımızla birlikte, kelam konusu arazinin kamuya evresi ile ilgili süreci de T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız nezdinde başlattık. Bu arazinin nasıl değerlendireceği konusu ise ilgili kamu kurumlarının tasarrufunda olup bizim BMC olarak bu mevzuda rastgele bir tasarrufta bulunmamız kelam konusu değildir.

TANK PALET FABRİKASI FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Bununla birlikte vakit zaman çok karıştırıldığı için bir hususun da altını bilhassa çizmek istiyoruz. BMC’nin Karasu’ ya yakın bir bölgede, Arifiye’de yer alan Tank Palet Fabrikası’ndaki faaliyetleri planlandığı çerçevede sürmekte olup, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtaçlıklarını karşılamaya devam etmektedir.

BMC, tüm yatırımlarında olduğu üzere yeni fabrika yatırımı projesinde de ülkemiz için katma kıymet yaratmaya odaklanmış olup; yeni yerleşkede inşa edilecek fabrika ile birlikte bu projenin birebir vakit planıyla, sıkıntısız bir halde devam ettiğini tüm kamuoyunun bilgisine sunarız. Birçok segmentteki aracın üretimini planlandığımız yeni fabrikamızla, ülkemiz için katma paha ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz.