Çalıntı araç ikinci kere satılırken yakalandı

Argümana nazaran 7 ay evvel Konya’daki bir bireyden araç satın alan vatandaş, aracını öteki birine satmak için ekspertiz firmasına geldiğinde çalıntı olduğunu öğrendi.

FARKLI ŞASİ NUMARALARI

Çalıntı aracın hurdaya çıkmış diğer bir aracın şasi numarası ile piyasaya sürüldüğü belirlendi. Gerçek ekspertiz ustalarının farklı şasi numaralarını fark etmesi ile ortaya çıktı.
Şasi numarasının bir adedinde hasar kaydı yoktur yazarken, başkasında aracın hurdaya ayrılmış olduğu görüldü. Yapılan incelemelerin akabinde geçersiz şasi numaraları ile değiştirilen çalıntı araç, polis takımları tarafından yediemin otoparkına çekildi.

Aracın çalıntı olduğunu fark eden ekspertiz ustası Ferdi Gökçe, “Bu araç 2017 model bir araç, bir alıcı, bir de satıcı tarafından ekspertiz yapılmak üzere buraya geldi. Bizden kapsamlı bir ekspertiz paketi istediler. Biz de aracı aldık, ayrıntılı biçimde incelediğimizde bu aracın üzerinde iki farklı şase numarasını fark ettik. Bunlardan bir adedinde aracın hasar kaydı olmadığı, başkasında ise aracın ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Daha da ayrıntılı inceleme yaptığımızda aracın akaryakıtlı olduğunu ancak dizel bir kupa ile değiştirildiğini fark ettik, yani aracın hırsızlık malı olduğu ortaya çıktı” dedi.

Gökçe, “Satan arkadaş aracını 7 ay evvel satın aldığını ve ekspertiz yaptırdığını söylüyor, elinde rapor olduğunu söylüyor ki bizde baktık hakikaten elinde o güne ilişkin raporlar var. Onu da kandırmışlar belirli ki. Bu araç çalınmış, çok büyükte bir kaza görünce, olmayacak hale gelince ikisini birleştirmişler adeta ve bugünkü satıcıya arabayı Konya’da satmışlar” diye konuştu.

KAYNAK: İHA