CHP’li Veli Ağbaba’dan ‘PTT işçileri’ reaksiyonu: Hukuksuzluklarla ilgili soruşturma başlatmalıdır

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, PTT bünyesinde çalışan 14 bin taşeron personelin yeni periyot kontratlarındaki fiyat kayıplarına ait yazılı açıklama yaptı.

Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

“PTT’nin personel hakları noktasında tekraren hukuksuz uygulamalara imza attığı kamuoyuna yansımıştı. Bilhassa sendikalı çalışanlara yönelik baskılar ve işten atmalar son periyotta PTT bünyesinde ağırlaşmıştı. O denli ki partimiz milletvekillerini mecliste ziyaret ettiği münasebeti ile kimi sendika üyeleri hakkında da soruşturma açıldığı tekrar basına yansımıştı.

PTT artık de 14 bin taşeron personeline yeni periyot mukavelesinde hukuksuz bir halde fiyat indirimine gitmektedir. AKP ‘yılsonunda işçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz’ derken, PTT bünyesinde çalışan 14 bin taşeron personelin yeni devirde fiyatlarını düşürüyor. Emekçilere imzalatılmak istenen iş mukavelesinde; geçmiş yıllardaki kontratlarda minimum fiyat üzerinden yüzde 30 ila 40 bandında fark alırken, yeni imzalatılmak istenen kontrat ile lakin yüzde 10-15 civarında fark alabilecek. Resmi enflasyonun üç haneye gerçek gittiği bu devirde PTT’nin fiyatlarda geçmiş yıla nazaran düşüşe gitmesi iş kanununa karşıt bir durumdur.

“ÇALIŞMA BAKANI PTT’DE YAŞANAN HUKUKSUZLUKLARLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATMALIDIR”

Daha evvel de kurum içinde personellere yönelik baskı ve hak ihlalleri ile ilgili Çalışma Bakanına soru önergemizi iletmiştik. Bugüne kadar sorularımıza ne yazık ki rastgele bir yanıt alamadık. Çalışma Bakanı daha birkaç gün evvel işçilerin sömürülmesine müsaade verilmeyeceğinden bahsederken, PTT’de çalışanlara adeta kölelik kontratı dayatılmasını nasıl açıklayacak merak ediyoruz.

14 bin taşeron personeline dayatılan bu sefalet mukavelesinden derhal vazgeçilmeli ve emekçilerin haklı talepleri kabul edilmelidir. Çalışma Bakanının da PTT bünyesinde yaşandığı tez edilen tüm hak ihlallerine karşı soruşturma başlatması gerekmektedir.”