Çöp konutta bulunan çocuğun annesi Cumhuriyet’e konuştu: ‘İki yıldır ellerini yıkamamış’

Bursa’da bir çöp meskende odada kilitli halde bulunan C.M.A’nın kıssası Türkiye’nin gündemine girdi. Bursa’da ikamet eden teyzesi tarafından yaklaşık bir yıldır bir meskenin odasında kilitli tutulan C.M.A’ya belediyenin paklık çalışanları ulaştı. ArdındanTeyze Kamuran Pınar A. tutuklandı.

Tutuklama kararının akabinde gözler çocuğun annesi olan Yasemin A.’ya çevrildi. Yasemin A. çocuğunu annesine bıraktığını, annesi hayatını kaybedince teyzesi Kamuran Pınar A.’nın C.M.A’ya bakmaya başladığını belirtti. Yasemin A. yaklaşık 3 yıldır çocuğunu neden yanına almadığını ‘pandemi koşulları’nı sav ederek açıkladı ve ailesi ile yaşadığı gerginliği Cumhuriyet.com.tr’ye anlattı.

‘BABASI BİLMİYORDU’

İlk eşinden şiddet gördüğünü ve sonrasında muhafaza altına alınıp sığınma konutuna yerleştirildiğini belirten Yasemin A, “O dönemde  biriyle oldum ve o birliktelikten çocuğum doğdu. Çocuğumla 2,5 yıl sığınma konutunda kaldık. Lakin çocuğun babasına haber vermedim, herkes kendi yoluna gitti. Kısaca babası, çocuğun babası olduğunu bilmiyor. Onun da nerede olduğunu bilmiyorum. Bakıcı arayana ve bir işte nizamlı çalışana kadar çocuğuma annemin bakmasını istedim. Kız kardeşim de erkek çocuk istiyordu. Kendisi de o sıralarda boşandı ve annemin yanına yerleşti” tabirlerini kullandı.

‘ÜSTÜ BAŞI PİSTİ’ 

Annesinin çocuğuna baktığını ve kendisinin de bu süreçte çalıştığını aktaran Yasemin A, annesi vefat ettiğinde cenazesine gittiğini ve uzun müddettir çocuğunu birinci kez orada gördüğünü aktardı.

“Annem vefat ettiğinde annemin cenazesine gittim, bir mühlet sonra birinci sefer çocuğumu gördüm’ diyen Yasemin A. şöyle devam etti: ‘Araca bindik, üstü başı pisti çocuğumun. Orada kardeşime ‘Çocuğumu anneme teslim ettim, alıp götürüyorum yanıma, onu ben doğurdum’ dedim.  Kardeşimin çocuğu boynuma atladı, tırnaklarını geçirdi. Alamadım çocuğumu. Savcıya gittim. Pandemi patladı, gidemedim. Arayamıyordum da.” sözlerini kullanan Yasemin A, savcılığa gittiğini söyledi.

Kız kardeşinin, çocuğunu yurt dışında yaşıyormuş üzere gösterdiğini ve kardeşinden şikayetçi olduğunu söyleyen Yasemin A, çocuğu için uzun mühlet ortada bir gelişme yaşanmadığını ve çocuğunu göremediğini belirtti.

‘İKİ YILDIR BİRİNCİ KEZ ELLERİMİ YIKIYORUM’

Yaşanan isimli süreçle ilgili de konuşan Yasemin A, birkaç gün evvel savcılıktan arandığını, çocuğun bulunduğunu söylediklerini aktardı. Çocuğunu görmek için Bursa’ya giden Yasemin A, C.M.A’yı çocuk servisinde gördüğünü ve çocuğa serum taktıklarını anlattı. Çocuğun altının bezlendiğini belirten Yasemin A, “Doktor erken çıkışımıza karar verdi. Elimde de savcının verdiği kağıt vardı. Ayağında ayakkabı da yoktu, galoş giydirdim. Sonra Antalya’ya konuta geldik. Çocuğumu aldığımda ellerini yıkadım, çocuğum bana dedi ki ‘iki yıldır birinci sefer ellerimi yıkıyorum’.  Gece kapıda bir sürü insan belirdi. Oğlumu yurda götürdüler. Emniyet Amirliği’ne gittik, sözümü verdim. Dilekçemi de verdim. Beni sabaha karşı meskene bıraktılar.” sözlerini kullandı.

‘GÜZEL BİR MESKENE ÇIK, ÇOCUĞUNU AL’

Yasemin A. konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

Evde rutubet var, duvarlar dökülüyor. Bana ‘güzel bir meskene çık, çocuğunu al. Daha uygun bir yere geçmesi lazım’ dediler. Eylül’de yeni bir işe başlayacağım. Artık anneyi koruduklarını düşünmüyorum. Artık konuşmak istiyorum. Ben çocuğum için konuşmuyordum. Bu çocuk askere gidecek, evlenecek ileride bir hayatı olacak. Beşerler gerçekleri bilmeli. Nereye kadar susacağım?