Edirne Valiliği’nden ‘Meriç ırmağında mahsur kalan 39 göçmen’ açıklaması

Yardım kuruluşu Memleketler arası Kurtarma Komitesi IRC (International Rescue Committee) Yunanistan-Türkiye hududunda, Meriç ırmağı üzerindeki bir adacıkta mahsur kalan 39 göçmenin tahliye edilmesi daveti yaptı.

Edirne Valiliği ise Meriç Irmağı’ndaki bir adacıkta 39 sistemsiz göçmenin mahsur kaldığı savı üzerine başlatılan arama-tarama çalışmasında rastgele bir göçmen kümesine rastlanmadığını açıkladı.

Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada, AFAD ve Hudut birliklerinin belirtilen noktada çalışma yaptığı tabir edilerek şunlar kaydedildi:

“Bazı basın ve yayın organları ile toplumsal medya hesaplarındaki paylaşımlarda, Türkiye ve Yunanistan ortasındaki Meriç Irmağı üzerinde bulunan adacıklardan bir adedinde 39 sistemsiz göçmenin mahsur kaldığı ibarelerinin yer alması sebebiyle bahse husus adacık için bildirilen her iki koordinat alanında AFAD ve Hudut Birliklerimiz tarafından yaklaşık 4 gündür arama-tarama faaliyeti gerçekleştirilmiş olup rastgele bir göçmen yahut göçmen kümesine rastlanmamıştır. Bahis ile ilgili olarak Hudut Birliklerimiz tarafından hudutlarımızda bulunan alanlarda arama tarama faaliyetleri titizlikle devam etmektedir.”