Eski New York Borsası Başkanı, “Bu Altcoin” Dedi: Fiyatı Fırladı!

Popüler altcoin projelerinden biri olan Uniswap’e (UNI), yeni bir lider katılıyor. Yakın zamanda yapılan bir duyuruya göre Stacey Cunningham, Uniswap’in danışmanı olacak. İşte detaylar…

Uniswap, New York Borsası’nda başkanlık yapan ilk kadın olan Cunningham’ı işe aldı

Ethereum tabanlı bir merkezi olmayan finans (DeFi) platformu olan Uniswap’ın arkasındaki şirket olan Uniswap Labs, Çarşamba günü bir Twitter ileti dizisi aracılığıyla Stacey Cunningham’ı danışman olarak işe aldığını söyledi. Cunningham en son 2018’den 2021’e kadar ilk kadın başkanı olarak görev yaptığı New York Menkul Kıymetler Borsası’nda çalıştı. Twitter iletisine göre, Cunningham Uniswap Labs’a katıldı, çünkü; “merkezi olmayan borsa potansiyeline ve Uniswap’ın daha adil olma taahhüdüne inanıyor.”

Konuyla ilgili bilgisi kişiler, Cunningham’ın Uniswap’ın DeFi’daki rolü için düzenlemeye odaklanacağını söyledi. Uniswap’ın işe Cunningham’ı işe alması, kripto alanında artan bir eğilimin göstergesi. Birçok kripto para firması, geleneksel finans alanında önemli görevler yapmış kişileri işe alıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Şubat ayında Coinbase (COIN), küresel finansal operasyonlara öncülük etmesi için eski Goldman Sachs ortağı Roger Barlett’i işe aldı. Mart ayında, uzun süredir Citigroup yöneticisi Morgan McKenney, Provenance Blockchain’e yeni CEO olarak katıldı.

Altcoin fiyatı sıçrıyor

Bu sırada, Uniswap’in değeri yüzde 19.45 oranında yükseliş yaşamış durumda. Coin, yazım sırasında 4.08 dolardan el değiştiriyor. Uniswap, merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlarının otomatik ticaretini kolaylaştırma rolüyle tanınan popüler bir merkezi olmayan ticaret protokolüdür. Otomatik piyasa yapıcıya (AMM) bir örnek olan Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya sürüldü. Ancak 2020 sonu ve 2021 boyunca DeFi fenomeni ve token ticaretindeki ilgili artış sayesinde önemli ölçüde popülerlik kazandı.

Uniswap, geleneksel borsalara kıyasla alım satım verimliliğini artırırken, tokenın ticaretini otomatik ve token sahibi olan herkese tamamen açık tutmayı amaçlar. Uniswap, likidite sorunlarını otomatik çözümlerle çözerek daha fazla verimlilik yaratır ve ilk merkezi olmayan borsaları rahatsız eden sorunlardan kaçınır. Eylül 2020’de Uniswap, kendi yönetim tokenı UNI’yi oluşturup protokolün eski kullanıcılarına vererek bir adım daha ileri gitti.

Bu, hem kârlılık potansiyelini hem de kullanıcıların geleceğini şekillendirme yeteneğini ekledi. Airdrop sonucu merkeziyetsiz finansa odaklı coin’lere olan ilgi arttı. Ancak şu anda, piyasa geniş çapta düzeltme yaşıyor. Bu nedenle UNI, 3 Mayıs 2021 tarihinde gördüğü 44 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 90 kadar aldında. Coin, o tarihte 44.92 doları görmüştü.