Film gibi olay: ‘Tadilat var’ yalanıyla aynı evi birden fazla kişiye kiraladılar

İddiaya göre, Sahibinden.com üzerinden ev ilanı veren Mustafa T., İsmail Y. (53) ve Alaaddin Ç. (68), müşterilerden depozito ve bir aylık kira bedelini aldı. Müşterileri kandıran şüpheliler, “Evde tadilat var. Bir hafta sonra teslimatını yapacağız” dedikten sonra ortadan kayboldu.

Bu şekilde aynı evi farklı kişilere kiralayan 3 şahıs, mağdurların durumu fark edip şikayet etmesiyle baltayı taşa vurdu. 6 mağdurun şikayeti üzerine gözaltına alınan 3 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘Dolandırıcılık’ suçundan açılan dava Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Duruşmaya tutuklu sanıklar İsmail Y., Mustafa T., tutuksuz sanık Alaaddin Ç., avukatları ile mağdur Maua H.M., Carına C.J.M. Mert A.G. katıldı.

Suçlamayı kabul etmediğini söyleyen Alaaddin Ç., dedi.

“İSMAİL BİR EVİ 3 KİŞİYE AYNI ANDA KİRALAMIŞ”

Suçlamayı kabul etmeyen Mustafa T., şöyle konuştu:

  • “Sanık İsmail zaman zaman benim iş yerime gelir, bilgisayar ve teknoloji konusunda bana yardımcı olurdu. Benim şirketim aracılığıyla verilen hiçbir ilan yoktur. Bahsedilen ilanlar sahtedir. Biz sadece evlere eşya dizip kiralıyoruz. İsmail müştekilerden Carına’nın ilanı görüp beğenmesiyle evi gezdirdi. İsmail, müşteki Carına ile görüşürken ben de yanındaydım. Ev sahibi kiracıların yabancı uyruklu olması sebebiyle evi kiralamayı kabul etmedi. Bu sebeple anlaşma olmadı.
  • Müşteki Carına, İsmail’e 10 bin komisyon ödemesi yapmış ancak anlaşma sağlanamadığı için para geri verildi. Alaaddin’in hesabına yatan para ise İsmail’in başka işlerden kazandığı paradır. İsmail’in kendi hesabında haciz olduğu için Alaaddin’in hesabına parayı yatırdı. Ben de Alaaddin’i arayarak parayı İsmail’e vermesini istedim. Sanık İsmail’in savunmalarını kabul etmiyorum, bir evi 3 kişiye aynı anda kiralamış. Alaaddin’e iş teklifinde bulunmadım, İsmail’i de Ahmet olarak tanıtmadım.”

“KİRALIK EVLERİ MÜŞTERİLERE GÖSTERİYOR, KOMİSYONUMU ALIYORDUM”

Savunması için söz hakkı verilen sanıklardan İsmail Y. ise “Mustafa’nın isteği üzerine kiralık evleri müşterilere gösteriyor, komisyonumu alıyordum. Alaaddin ve Mustafa bu işi birlikte yapıyorlardı. Alaaddin’in bu işi yürütemeyeceğini düşündüğüm için müşterilerle ben görüştüm. Duruşmada bulunan yabancı müşterilerden parayı ben aldım. Bu evler günlük kiralanan ve gayrimeşru işler için kullanılan evlerdir. Söz konusu müştekilere Mustafa’nın evini kiraladık ancak benim bundan sonradan haberim oldu. Mustafa evi boşaltamadığı için evi teslim edemedim. Mustafa evi boşaltana kadar müşterilere tadilat olduğunu söylemek durumunda kaldım. Müştekilere ’Evde tadilat var’ diyerek anahtarı vermemem söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

“14 BİN 500 TL ÖDEME YAPTIK”

Başından geçenleri anlatan Carına C.J.M., “Ben ve arkadaşım Maua Mozambik vatandaşıyız. Burada üniversite öğrencisiyiz. Sahibinden.com üzerinden İsmail ile iletişim kurduk. Mustafa da eve bakmamız için anahtarı getirdi. Evi beğendik ve 14 bin 500 TL parayı İsmail’e verdik. Evde tadilat olduğu için bir hafta sonra teslimat yapılacağı söylendi ancak ev teslim edilmedi. Uzunca süre geçince en sonunda şikayetçi olduk. Evi günlük değil yıllık olarak kiraladık, buna dair sözleşmemiz de var. Şikayet olduktan uzunca süre sonra 13 Şubat’ta paramız Mustafa’nın avukatı aracılığıyla bize ödendi. Kasım ayında evi kiralamıştık. Zararımız giderilmiştir, şikayetçi değilim” ifadelerini kullandı.

“BİNADA BENİMLE AYNI EVİ KİRALAMIŞ BİRİSİYLE KARŞILAŞTIM”

Evi kiralayan bir diğer mağdur Mert A.G., “3 Ekim 2022 tarihinde Sahibinden.com üzerinden Alaaddin Ç. adına kayıtlı ev için iletişim sağladım. Kayıtlı telefonu aradığımda benimle İsmail iletişim kurdu. Evi beğendim ve anlaşma sağladık. Yıllık evi kiraladım ve sözleşme yaptık. Tadilat sebebiyle 15 Ekim 2022 tarihinde evin teslim edileceğini söyledi. Toplam bir aylık kira ve iki depozito için 14 bin TL verdim ancak bir daha kendisiyle iletişim kuramadım. Bu sebeple onu görme umuduyla eve sürekli gidip gelmeye başladım. Binada benim gibi mağdur olup, evi kiralamış olan Erol isimli birisiyle de tanıştım. Bunun üzerine şikayette bulundum. Şubat ayında param Mustafa’nın avukatı aracılığıyla ödendi, şikayetçimden vazgeçiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Mustafa T. ve İsmail Y.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir