Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk: ‘Belotti’yle transfer döneminin başında bir isteğimiz olmuştu’

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, Spor Toto Muhteşem Lig’in 2. haftasında 1-0 kaybettikleri Bitexen Giresunspor maçında oyuncularının olağan ferdî performanslarının altında kalmasına üzüldüğünü söyledi.

Karadeniz temsilcisinin uygun savunma yaptığını anlatan Okan Buruk, şunları kaydetti:

“Bugün maç öncesi amaçlarımız kendi seyircimiz önünde 3 puanı almaktı. Maça da bu coşkuyla başladık. Büyük kısımda maçı kazandıracak, Galatasaray düzeyindeki net konumları yakalayamadık. Rakibimiz de düzgün savunma yaptı. Fakat biz daha güzel şeyler yapabilirdik. Benim üzüldüğüm kişisel performansların kendi kalitemizin altında kalmasıydı. Kanatlardan üçüncü bölgeye girdiğimizde daha kaliteli işler yapabilirdik. Bu kaliteyi ortaya koyamadık. Daha net konumlar yakalayabilirdik. Oyuna hükmettiğimiz, rakibin gol atamayacağı imgesinde bir maç olsa da ferdî yanlışla maçı kaybettik. Güzel gayret eden bir Giresunspor vardı. Bizim de bir kusurumuzdan maçı kazandılar. Onları tebrik ediyorum. Kendimiz için de en berbat ferdi performansı gösterdik. Çaba, baskı, rakipten topu geri alma vardı ancak daha fazla üretmemiz gerekirdi.”

İkinci yarıya Bafetimbi Gomis’i de alarak çift santrfora döndüğünü hatırlatan Buruk, “İkinci forveti sokmaktaki planlarımız gerçekleşmedi. Kişisel olarak herkes kendi kalitesinin altında kaldı. Bu da bize sonuç getirmedi. Rakibin bizim alanımıza gelme bahtını çok az verdik lakin bizim daha fazla üretmemiz gerekirdi” tabirlerini kullandı.

Bu dönem iç alandaki birinci maçlarına çıktıklarını hatırlatan Okan Buruk, “Genel olarak Türk oyuncular daha hassas ve duygusal oluyorlar. Daha çabuk etkileniyorlar. Bu, genel olarak Türk futbolunun ve futbolcusunun meselelerinden biri. Vakit zaman demoralize olmaları olağan lakin onlara sahip çıkmalıyız. Hepsinin düzgün niyetinden kuşkumuz yok. Seyircimiz bugün de maçın başından sonuna kadar bizi destekledi. Ufak tefek yanlışlarda sesler çıkıyor. Bu tıp yanılgılara takılmamak gerek. Morali bozuk olan futbolcularımızı tedavi edeceğiz. Onları yeni maça hazırlayacağız. Lig daha yeni başladı. Çok daha işler yapacağımıza inanıyorum. Kerem, Yunus, Emre Akbaba hazırlık sürecinde âlâ çalıştı. Bugün onların istedikleri oyun olmadı lakin bundan sonra olacaktır. Abdülkerim’de de her oyuncu kusur yapabilir. Oyuncularımızı tekrar ayağa kaldırıp lige hazır hale getireceğiz” diye konuştu.

“YERLİ OYUNCU BULMAK ZOR”

Okan Buruk, Üstün Lig maçlarında birinci 11’de 3 Türk futbolcu bulundurma zorunluluğunun teknik yöneticileri zorladığını söyledi.

Yerli konusu şu anda herkesin ortak sorunu. Yerli oyuncu bulmak zor” diyen sarı-kırmızılı grubun teknik yöneticisi, “Elit yerli oyuncuda ülke futbolu olarak dertlerimiz var. Üç Türk kuralı da her kadrosu ve hocayı zorluyor. Oyuncu değişikliği yaparken bile bunları düşünmeniz gerekiyor. Hepimizin tartıştığı, neden olduğunu bilmediği bir kural var. Bu kuraldan ötürü yurt dışında bir gruptan Türk oyuncu almak istediğinizde 7-8 milyon avro fiyat çekiyorlar. Şu anda çok fazla seçeneğimiz yok” değerlendirmesinde bulundu.

Buruk, kadroyu zenginleştirmek istediklerini lisana getirerek, “Bazı bölgelerde eksiklerimiz var. Stopere destek istiyoruz. Şanssızlığımıza döneme âlâ başlayan Emin Bayram hazırlık kampında sakatlandı. Emin hazır olsaydı kullanacağımız oyunculardan biriydi. Ön tarafa, bize katkı sağlayacak yaratıcı oyuncu arayışımız var. Oraya bir oyuncu alacağız. Yalnızca transfer üzerinden de gitmek istemiyorum. Eksiklerimizi de görüyoruz. Birebir anda 2 sağ bekimiz sakatlandı. Sol bekte kahırlar çekiyoruz. Her bölgeyle ilgili kasvetler var. Ekibi neredeyse sıfırdan yaptık. Bugün de yeni gelen birçok oyuncu müddet aldı. Bunların da lige, birbirlerine alışma, ferdî performanslarını bulma süreci var. Grup olarak daha güzelini yapacağımızdan kuşkum yok” dedi.

HAKEM ELEŞTİRİSİ

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, karşılaşmanın hakemi Kadir Sağlam’ı eleştirdi. Sağlam’ın topun oyunda kalma müddetini kısalttığını tez eden Buruk, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu çeşit maçı çok fazla durduran, ritmi yavaşlatan hakemler karşımıza çıkacak. Çok fazla alt ligde maç yönettiği için buraya geldiğinde bocalayan hakemler var. Üç defa avantajı durdurdu. Her aut atışı neredeyse 1 dakikaya yakın sürüyor. Türk futbolu için daima oyunun hızlanmasını, kalitenin artmasını istiyoruz lakin bu hakemlerle bunun olması çok sıkıntı. Bu çeşit hakemler topun oyunda kalma mühletini neredeyse 40-45 dakikalara düşürebilirler.”

“BELOTTI’YLE TRANSFER DÖNEMİNİN BAŞINDA BİR İSTEĞİMİZ OLMUŞTU”

Okan Buruk, İtalyan golcü Andrea Belotti ile bir devir ilgilendiklerini fakat şu an bir teşebbüslerinin olmadığını söyledi.

Transferin sabır istediğini anlatan Buruk, Sevilla’nın ilgilendiği Victor Nelsson ve ismi Galatasaray ile anılan Belotti ile ilgili soruya, “Kulübümüzün Nelsson ile ilgili hali muhakkak. Çok büyük bir para olmadığı sürece Nelsson’u bırakmak istemiyoruz. Belotti’yle transfer döneminin başında bir isteğimiz olmuştu lakin kendisi ülkesinde kalmayı düşünüyor. Sonrasında bir gelişme olmadı” cevabını verdi.