Genco Erkal hakim karşısına çıktı

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal’a 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlaması nedeniyle hakim karşısına çıktı.

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya çok sayıda kişi katıldı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle mahkeme salonuna izleyici alınmadı. Piyanist Fazıl Say, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu izleyiciler duruşmayı adliye koridorundan izledi.

Duruşma salonuna Genco Erkal ve avukatları girdi. Müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı da katılma talebinde bulundu. Genco erkal savunmasında hakaret suçlamasını kabul etmedi. Sosyal medya paylaşımlarındaki ifadelerin eleştiri sınırları çerçevesinde kaldığını söyledi. Beraatini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının katılma talebini kabul etti. Mütalaasını hazırlaması için dosyayı savcılık makamına gönderdi. Duruşma mart ayına ertelendi.