İlaç denetimlerinde 54 ecza deposu ile 261 eczaneye işlem

Sağlık Bakanlığı, bazı kritik ilaçlara ulaşmada sorun olduğu iddiaları üzerine harekete geçti. Yapılan denetimlerde stok kayıtlarında uygunsuzluk tespit edilen 54 ecza deposu ile 261 eczane hakkında idari işlem başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçların tedarikinde sorun olduğu iddiaları üzerine düğmeye bastı. 200 personelle yurt genelinde yapılan denetimlerde ilaç üretim tesisleri, ecza depoları ve eczaneler mercek altına alındı. Yürütülen denetim faaliyetlerinde işletmelerin ilaç takip sistemi kayıtları ile fiili stok durumlarının uyumlu olup olmadığı denetleniyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu denetmenleri ile İl Sağlık Müdürlüğü personellerinin Kasım ayında yaptığı denetimlerde 261 eczanenin ilaç takip sistemi kayıtları ve fiili stok durumları arasında uyumsuzluk belirlendi. Ayrıca, 54 ecza deposunda da stok ve sistem kayıtlarının uyumsuz olduğu tespit edildi.

Uyumsuzluk tespit edilen işletmeler hakkında idari işlem başlatldı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilaç üretim tesislerinde de denetimlerin sürdüğü belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir