İpsala Ziraat Odası Lideri: Buğdayda taban fiyat en az 8,5 lira olmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi, İpsala Ziraat Odası Lideri Hüseyin Dağcan, bu yıl açıklanacak buğday taban fiyatının en az 8,5 lira olması gerektiğini söyledi.

Edirne’de merkez ve ilçelerdeki ziraat odalarının liderleri, buğday alım fiyatıyla ilgili Vilayet Uyum Konseyi Toplantısı yaptı. Edirne Ziraat Odası’nda gerçekleştirilen toplantının akabinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Şurası Üyesi, İpsala Ziraat Odası Lideri Hüseyin Dağcan, alınan kararları açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hasadın yaklaştığı periyotta 480 bin ton buğday ihracatı ihalesine çıkmasını eleştiren Dağcan, çiftçinin buğday ekiminde tutulması, gelecek yıl besin krizinin daha da büyümemesi için taban fiyatın en az 8,5 lira olması gerektiğini söyledi.

Çiftçinin üretime devam edebilmesi için buğday taban fiyatının en az 8,5 lira olması gerektiğini kaydeden Darcan, fiyat belirlenirken kuru tarım bölgelerinde randımanın yüksek olmayacağının göz önünde bulundurulması gerektiğini de belirterek, şöyle konuştu:

* “Buğday alım fiyatına yönelik bölümde farklı sayılar talep edilirken, çoklukla talep edilen sayıların 5 ile 6 lira ortasında değişmesi dikkat çekmekte lakin bu talepler düşüktür. Çiftçinin buğday ekiminde tutulması, gelecek yıl besin krizinin daha da büyümemesi için taban fiyatı âlâ bir sayı olarak açıklanması gerekiyor ki çiftçi bundan sonra da ekim yapmaya devam etsin.

* Hububat taban fiyatı belirlenirken, girdi maliyetleri, dünya piyasaları ve çiftçi refahı dikkate alınarak açıklanmazsa problemler daha da ağırlaşır. Çiftçiyi tarımda tutmanın yolu onun ziyan etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat siyasetidir.

* Kuru tarım yapılan bölgelerde verimlerin yüksek olmayacağı göz önüne alınarak en az kilosu 8,5 lira civarında taban fiyat açıklanmasını talep ediyoruz.” (DHA)