İsrail hastaneleri hedef almaya devam ediyor! 150 sağlık kuruluşu kullanılamaz hale geldi

  • Haber7

İsrail’in Gazze Şeridi’ni hedef alan saldırıları güneydeki Han Yunus kentinde yoğunluğunu arttırırken Filistin Kızılayı, sağlık tesislerinin İsrail ordusu tarafından kuşatıldığını belirterek yaralılara ulaşmak için ambulansları bile hareket ettiremediklerini açıkladı.

İsrail daha önce de savaş suçu işleyerek defalarca hastaneleri bombalamıştı. Yaralı halkın tedavi görmesini dahi engelleyen İsrail, tüm çağrılara rağmen sağlık kuruluşlarını kuşatma altında tutmaya devam ediyor. 7 Ekim tarihinde başlayan kuşatmalarda, Gazze’de bulunan El-Avde Hastanesi, Endonezya Hastanesi ve Şifa Hastanesi gibi büyük hastaneler ile birlikte toplamda 150 sağlık kuruluşu bombalanarak kullanılamaz hale getirilirken 400’e yakın sağlık çalışanı hayatını kaybetti.“SAĞLIK KURUMLARI YOĞUN SALDIRI ALTINDA”

El Cezire’ye konuşan Filistin Kızılayı’nın sözcüsü Nebal Farsakh, Gazze’de faaliyetlerini sürdürmeye çalışan tüm sağlık kurumlarının yoğun saldırı altında olduğunu söyledi. Yaralıların çağrılarına yanıt veremediklerinin altını çizen Farsakh, sadece Nasır Hastanesi değil, Han Yunus’taki El Amal Hastanesi’nin de kuşatma altında olduğunu vurguladı.

Öte yandan bölgeden katliam haberleri gelmeye devam ediyor. Filistinli yetkililer Gazze’de son 24 saatte en az 190 kişi öldüğünü, 340 kişinin de yaralandığını açıklarken 7 Ekim’den beri İsral’in saldırılarında öldürülen Filistinli sivil sayısının 25 bin 295’e yükseldiği aktarıldı.

Gazze’de şu ana kadar yüzde 70’i kadın ve çocuk 7 bin kişinin hala enkaz altında veya kayıp olduğu öğrenilirken, hastanelere ulaşan cenazelerin sayısı 25 bin 295 oldu. 63 bin kişinin yaralandığı Gazze’de 70 bin konutun tamamen yıkıldığı, toplamda ise 290 bin konutun zarar görerek ikamet edilmez durumda olduğu öğrenildi.

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir