İstanbul’a levhaların akabinde tsunami bilgilendirme panoları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerde kıyılara levhaların akabinde ‘Tsunami Hareket Planı’ kapsamında bilgilendirme panoları yerleştiriyor. Panolarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.

İBB Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Dairesi Lideri Hasret Tut, “Şu an 17 ilçede 131 noktada bilgi panolarımızın montajını gerçekleştirdik. 500’e yakın tahliye yollarına yönlendirici tabelalarımız ve inançlı bölgeye ulaştıklarına dair tabelalarımızın da montajı devam ediyor” dedi.

İstanbul’da tsunami riskini pahalandıran Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Lideri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ise,

“Tsunaminin tesirini küçük bile olsa yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz. 3 metreden fazla tırmanırsa can kaybı kesinlikle olacaktır. Tarihi kayıtlarda da Yenikapı bölgesinde surları dalgaların aştığı bilgileri muharrir. O yüzden Yenikapı bölgesi tarihte tsunami yaşanmış yer olarak bulunduğundan bu yerin riskli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Beklenen büyük İstanbul sarsıntısının muhtemel sonuçlarından biri olan tsunamiye karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce, İstanbul’un 17 farklı ilçesinin kıyılarına, “Tsunami Aksiyon Planı” kapsamında bilgilendirme panoları yerleştiriyor.

Adalar, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Silivri, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu ilçelerine toplamda 131 bilgi panosu ile bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

İBB Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel Düzgünleştirme Dairesi Lideri Hasret Tut, tsunamiye karşı hazırlanan panolar hakkında bilgi verdi. İstanbul’da tsunami riskini ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Lideri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner kıymetlendirdi.

Hasret Tut

“17 İLÇENİN TSUNAMİDEN ETKİLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

İBB Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Dairesi Lideri Hasret Tut,

“Beklenen yıkıcı İstanbul zelzelesi ile birlikte bizleri tsunami riski bekliyor. İstanbul’u tsunamiye güçlü hale getirmek için ODTÜ ve Kandilli Rasathanesi ile birlikte ortak bir çalışmaya başladık.

Çalışmamızın maksadı, muhtemel bir tsunami ile birlikte gerçekleşecek riskleri ve tehlikeleri en aza indirmek. İstanbu’da Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan 17 ilçenin tsunamiden etkilenmesini bekliyoruz. Silivri’den Beşiktaş’a, Üsküdar’dan Tuzla’ya kadar olan kıyı şeridindeki ilçelerimiz tsunami riski ile karşı karşıya kalacak. Şu an 17 ilçede 131 noktada bilgi panolarımızın montajını gerçekleştirdik.

500’e yakın tahliye yollarına yönlendirici tabelalarımız ve inançlı bölgeye ulaştıklarına dair tabelalarımızın da montajı devam ediyor. Bu proje, Ortadoğu ve Avrupa’da İsrail’den sonra uygulayan ikinci kent İstanbul.

Büyükçekmece bizim birinci pilot uygulamamız oldu. Geçen sene 90’a yakın bilgilendirme panosu, tahliye yollarına yönlendirici tabelalar ve bölgeye ulaştıklarını gösterir tabelaların montajını gerçekleştirdik.

Bu yıl ise 17 ilçenin hepsini tamamlamayı hedefliyoruz. Tsunaminin şiddetli olma durumunda ise tekrar etkilenme alanını görüyoruz ve bin metreye kadar ulaşarak E-5 yoluna ulaşması öngörülüyor. Kırmızı renkli alan tsunaminin etkileyeceği alanı gösteriyor” dedi.

“DERE YATAKLARI, IRMAK AĞIZLARI, LİMANLAR RİSKLİ”

ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Lideri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, İstanbul’da beklenen büyük sarsıntıda, Marmara’da denizaltı heyelanı nedeniyle tsunami olabileceğini söyledi.

İstanbul’da Yenikapı bölgesinin en riskli bölge olduğunu açıklayan Yalçıner, “Depremin düşey atımlı fayları kırdığı yerlerde tsunami oluşacak. İkincisi, kimi yamaçlarda heyelan birikimleri var. Şayet heyelan tetiklerse o vakit farklı bir tsunami olayı da yaşanabilir.

Dere yatakları, ırmak ağızları, tsunaminin içeriye girip ileriye kadar ilerlemesine yok açacak bölgelerdir. Limanlar, her türlü tekne barınakları en fazla hasar görebilir durumda olan yerleridir. Bu tıp yerler riskli” diye konuştu.

“KÜÇÜKTE OLSA KESİNLİKLE YAŞAYACAĞIZ”

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, tarihten örnek vererek,

“1509 sarsıntısı İstanbul’da değerli bir zelzele olarak düşünülür. Tarihi kayıtlarda da Yenikapı bölgesinde surları dalgaların aştığı bilgileri müellif. Surların kapılarından girmiş olabilir. O yüzden Yenikapı bölgesi tarihte tsunami yaşanmış yer olarak bulunduğundan bu yerin riskli olduğunu söyleyebiliriz.

Artık her yerde tüm kıyılarımızda, her türlü aktivitenin olduğu durumu düşünürsek tsunaminin tesirini küçük bile olsa yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz. 3 metreden fazla tırmanırsa can kaybı kesinlikle olacaktır. Zelzelenin habercisi yok lakin tsunaminin habercisi var, habercisi sarsıntı. Akabinde en az 10 dakikalık süremiz var.

Zelzeleden sağlıklı çıktığımızı düşünürsek yapacağımız şey denize bakmak. Denizin geriye çekilmesi olayı yaşanabilir. İşte o tsunaminin habercisidir. O durumda yapılması gereken kıyıdan uzaklaşmaktır, işte burada tabelalar misyon alır. Tabelaların gösterdiği yere hakikat süratlice gitmek gerekir” biçiminde konuştu.