Kapasite yüzde 100’e ulaştı! Türk devinden 136 milyar TL’lik ciro

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında 2030 yılına kadar yaklaşık 1 GW’lık sıfır karbonlu elektrik üretim portföyüne ulaşmayı hedefleyen Tüpraş, bu alanda adımlarını hızlandırıyor.

Tüpraş 2022 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu periyotta yüzde 100’lük kapasite kullanımıyla 7,1 milyon ton üretim ve 7,3 milyon ton satış gerçekleştirerek 136 milyar TL ciroya ulaştı.

Modernizasyon, güç verimliliği ve dönüşüme yönelik yatırımlarını tüm süratiyle sürdüren Tüpraş, ikinci çeyrekte yüzde 37’si sürdürülebilirlik maksadına yönelik olmak üzere, toplam 643 milyon TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Ham petrol ve akaryakıt eserleri arzındaki azalış petrol piyasası dinamiklerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

2022 yılının ikinci çeyreğinde, Rusya’ya uygulanan yaptırım paketlerinin sıkılaştırılması, üretici ülkelerdeki arz sıkıntılarının devam etmesi ve sağlıklı akaryakıt talebi Brent ham petrol fiyatının 100 $/v düzeylerinin üstünde seyretmesine neden oldu.

İkinci çeyrekte pandemi sonrası artan talebi karşılamak üzere Tüpraş’ın kapasite kullanım oranı yüzde 100’e ulaştı.

Küresel volatilitenin arttığı bu devirde disiplinli ve aktif finansman siyasetleri Tüpraş’ın güçlü bilanço idaresini desteklemeye devam etti.

Aynı devirde emsal talep ve güç üretimine yönelik yapılan yatırımların azalmasının bir sonucu olarak, güç maliyetleri de tarihi yüksek düzeylere tırmandı.

Diğer yandan Tüpraş, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretiminde UOP Ecofining teknolojisinin kullanımı için dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans muahedesi imzaladı.

Kurulması planlanan tesiste, bu teknoloji kullanılarak stratejik dönüşüm planının kesimi olan biyoyakıt iş alanına yönelik adımların sürdürülmesi hedefleniyor.

Entek Elektrik’in paylarının Aygaz ve Koç Holding’den kısmi bölünme yoluyla devralınmasına ait Nisan ayında başlatılan süreçte SPK onayı alındı.

İşlem, ilgili şirketlerin 25 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilecek Harika Genel Şura toplantılarında ortakların onayına sunulacak.

Entek’in sahip olduğu mevcut konseyi yenilenebilir elektrik kapasitesi ve büyüme planlarının Tüpraş’ın stratejik gayeleriyle ahengi sayesinde sıfır karbon elektrik alanında atılan adımlar hızlanmış olacak.

Stratejik dönüşüm planı doğrultusunda sıfır karbon elektrik alanındaki yatırımlarına da sürat veren Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisi’nde 12,6 MW Güneş Gücü Santrali kurulumuna da başlamış bulunuyor.

Tüpraş, Türkiye’nin akaryakıt gereksinimini kesintisiz karşılama misyonunu yerine getirirken, bugün olduğu üzere gelecekte de Türkiye’nin güç kesiminde liderliği hedefliyor.

Şirket, her şart altında ve her alanda olduğu üzere dönüşüm seyahati boyunca da tüm faaliyetlerini emniyetli işletme anlayışıyla yerine getirerek ehil insan kaynağı ve global rekabet gücüyle tüm paydaşları ve Türkiye için katma bedel oluşturmaya devam edecek.

KAYNAK: AA