Kızı intihar eden acılı baba: “Sosyal medya iletilerini yayınlayın”

14 yaşındaki kızı canına kıyan baba, çocukları öldükten sonra toplumsal medya hesaplarına erişebilmeleri için ebeveynlere davette bulundu.

İngiltere’de yaşayan Mariano Janin, kızı Mia’nın geçen yıl mart ayında, vefatından bir gece evvel telefonunda zorbalık bildirileri gördüğüne inanıyor. Janin, “Ne olduğunu öğrenmem gerekiyor. Bunun bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapmalıyız” diyor.

Acılı ebeveynler, mahkeme kararı olmadan çocuklarının hesaplarına erişmek için gayret ediyor.

Times’ın haberine nazaran, NSPCC, Barnardo’s ve Save the Children’ın da ortalarında bulunduğu otuz yedi hayır kurumu, meclisten geçen Çevrimiçi Güvenlik Yasası’na hususla ilgili bir hususun eklenmesini istedi.

Kuzey Londra isimli tıp mahkemesinde geçen ay Mia’nın vefatıyla ilgili soruşturma öncesi bir duruşmada, çocukların hayati ispatlar içerebilecek Snapchat hesaplarının, öldükten beş gün sonra öğretmenlerin talimatıyla silindiği söylendi.

Mia Janin…

BABA ŞÜPHELENİYOR

Janin ise, kızı Mia’nın dramayı ve sanatı sevdiğini, amigoluk üzere hobileri olduğunu ve okulda zorbalık yaşadığını bildiğini söyledi. Bir görüntünün yahut iletinin onu köşeye sıkıştırmış olabileceğinden tasa ediyor, lakin vefatından evvel ne gördüğünü yahut okuduğunu bilmiyor.

Anlatılana nazaran, ölmeden evvelki gece, Mia, ailesine okulunu değiştirip değiştiremeyeceğini sordu. Soruşturma, bir arkadaşına “zihinsel olarak zorbalığa uğramaya hazırlandığını” söylediği bir sesli bildiri gönderdiğini ortaya çıkardı. Telefonu, vefatından sonra polise teslim edildi fakat kilitli kaldı.

Janin de, geçen ay Sunday Times’a, “Bilgileri olan ebeveynler, lütfen isimli tabibe götürün. Mia için olduğu kadar öbür çocuklar için de neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Lütfen yardımcı olun” dedi.

Mia, Kuzey Londra’daki Özgür Yahudi Okulu’nda 2017’den beri intihar eden üçüncü öğrenci oldu. Mia’nın mevti sırasında vazifede olmayan başöğretmen, “Aile üzere, okul da dış soruşturmaların bulgularının yayınlanması için bekliyor ve bu yayının en kısa müddette olmasını umuyoruz” dedi.