Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı yarın başlıyor

Orkinos avcılığı Türk sularında da belli bir kota ve belli gemilerle 15 Mayıs 1 Temmuz ortasında gerçekleştiriliyor. Avcılığı ve sonrasında yetiştiriciliği yapılan orkinos balıklarının tamamına yakını Japonya, ABD ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

AA’nın haberine nazaran, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, mavi yüzgeçli orkinos 1 Temmuz’a kadar avlanabilecek.

Mavi yüzgeçli orkinos kotası artırıldı

Bakanlığın kota tahsis süreçlerinde memleketler arası platformlarda gösterilen çabası ve başarısı sonucunda Türkiye’nin 2017 yılında 943 ton olan mavi yüzgeçli orkinos kotası bu yıl için 2 bin 305 tona çıkarıldı.

Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 52 üye ülkenin taraf olduğu Atlantik Ton Balıklarının Korunması Memleketler arası Kurulu tarafından belirlenen kurallara ve noter huzurunda çekilen kura sonucuna nazaran Bakanlıkça balıkçı gemilerine tahsis edilen avlanma kotalarına uygun olarak yürütülüyor.

Kota tahsis edilen balıkçı gemilerinin avlanma kotalarının 1 Temmuz’dan evvel dolması halinde bu gemiler için avcılık faaliyeti sonlandırılacak.

26 balıkçı gemisi misyonlu

Bu yılın kotası dahilinde orkinoslar, Bakanlıkça belirlenen kaideleri yerine getirerek avlanma kotası elde eden 26 balıkçı gemisi tarafından avlanacak.

54 balıkçı gemisi de taşıma ve takviye verecek

Avlanan orkinosların yetiştiricilik maksadıyla kafeslere aktarılması ve çiftliklere taşınması üzere süreçlerde kullanılmak üzere 54 balıkçı gemisi de taşıma ve dayanak faaliyetinde bulunacak.