Meclis’te “orman yangınları” tartışması

Yaz döneminde yaşanan orman yangınlarını hatırlatan Tarım Bakanı Pakdemirli, alevlerle mücadele için 15 Temmuz benzetmesi yaptı. “554 tane yangınla müdahale etmek zorunda kaldık. Belki 15 Temmuz’u yaşadık o yangınların arasında. Yangına benzin dökenlerle mücadele etmemek zorunda kaldık. Kahramanlarımıza rahmet diliyorum. Önce bir Fatiha okuyun ondan sonra konuşalım. Hiçbiriniz o cenazelerde yoktunuz” dedi. Muhalefete yönelik ifadeleri ise Meclis’teki tansiyonu bir anda yükseltti.

Genel Kurul’daki gerilim seviyesi artınca, Meclis Başkanvekili Celal Adan devreye girdi. “Şu bağıran milletvekillerimiz kulise gitseler bağırmayacaklar. Gidin kendi aranızda konuşun, bağıracaksanız bağırın. Meclis’i bağırarak meşgul etmeyin. Bir milletvekiline ‘otur’ demekten utanıyorum” diye seslendi.

Celal Adan’ın uyarıları üzerine Meclis’te tansiyon düşünce Bakan Pakdemirli de konuşmasına devam etti. Çiftçiye yönelik yeni destek paketinin detaylarını paylaştı. “651 bin çiftçimiz için bir tedbir paketi hazırladık. Bu da 2.6 milyar lira. Aralık ayının ikinci yarısından itibaren ödemeye başlıyoruz” dedi.