Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Bağlantıya vurgu yaptı

Son devirde tansiyonun üst düzeyde olduğu Ankara-Atina sınırından yeni açıklamalar geldi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile ortasındaki tansiyonu artıran sert telaffuzlara karşın bağlantı kanallarını açık tutmanın değerli olduğunu söyledi.

Türkiye ve Yunanistan uzun vakitten beri karasularının sonları, kıta sahanlığında birbiriyle karşı karşıya gelen egemenlik savları, hava alanı ihlalleri, göçmenler ve etnik ayrımcılık mevzularında uyuşmazlık yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde, Yunanistan’a gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmesi ve milletlerarası mutabakatlara uygun davranması için davette bulunmuş, bu açıklamalar iki ülke ortasında uzun vakittir devam eden tansiyonu yine artırabileceği formunda yorumlanmıştı.

Kıbrıs’ta konuşan Miçotakis, milletlerarası hukukun Yunanistan’dan yana olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi önderi Nikos Anastasiades ile Lefkoşa’da yaptığı görüşmede Miçotakis, “Diplomatik kurallardan uzaklaşan her türlü söylemi bir kenara bırakacağız. Bu yaklaşımın yanlışsız olduğuna ve irtibat kanallarını her vakit açık tutarak daha sakin bağlantıya süratle geri döneceğimize inanıyorum. Bağlantı kanallarının en sıkıntı vakitlerde bile asla kapanmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.