NASA Türkiye’de tahribata neden olabilecek adımlar atıyor

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde bu ajans tarafından önemli açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamada Salda Gölü’nün Mars ile son derece benzer olduğu ifade edildi.

NASA tarafından yapılan açıklamalar üzerine büyük bir akın başladı. Dünyanın birçok ülkesinden bilim insanları ve gezginler buraya doğru yol aldı. Özellikle ABD’li bilim insanları Salda Gölü incelemeleri yapmaya başladı. Bunun üzerine çok ciddi bir popülarite oluştu. Her ne kadar olumlu bir durum gibi görünse bile aslında Türkiye’de tahribata neden olabilecek sonuçlar ortaya çıkmak üzere.

NASA Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşım ile birlikte bugünlerde aşırı derecede merak ortaya çıktı. Dünyanın en büyük uzay kuruluşu olan ABD’li dev böylece birçok insanın Salda Gölü’ne gitmesine neden oldu. Bilim dünyasının heyecanı devam ederken jeologlar yine bu gölün eşsiz olduğunu ifade etti.

Geldiğimiz şu noktada birçok kişi bu göle adeta akın ediyor. Jeoloji uzmanı Servet Cevni tarafından yapılan açıklamalara göre göldeki tek hücreli organizmalar ölürse Salda Gölü biter. İşin aslına bakacak olursak tek hücreli organizmaların çok ciddi risk altında olduğunu söyleyebiliriz.

Ağır turist akını ile birlikte tehlikeye düşen Salda Gölü en az 200 yıl kendisine gelemeyebilir. Yetkililerin konuyla ilgili acil önlem alması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir