Öğretmen yasası geliyor… Öğretmenler arası ayırım kalkıyor maaşlar yükseliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzbinlerce öğretmenin beklediği müjdeyi vermişti. O yasanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre öğretmenler arasında sözleşmeli kadrolu ayırımı kalkacak. Maaşlara artış gelecek.

Hürriyet’ten Nuran Çakmacı’nın haberine göre, öğretmenlerin akademik kariyer yapması teşvik edilecek. Yeni öğretmenlerin tabi olduğu adaylık sınavı kaldırılacak. Onun yerine öğretmenleri mesleğe ve kuruma hazırlayan oryantasyon ve mesleki gelişimi içeren bir süreç tanımlanacak. Öğretmen adayları ilk üç ay ders vermeyecek, mesleki gelişimleri tamamlanacak.

Yeni yasayla uzman ve başöğretmenler de tanımlanacak. Meslekte 10 yılını tamamlayan öğretmenler sınava tabi tutulacak. Başarılı olanlara uzman öğretmen denilecek ve hem özlük hakları iyileştirilecek hem de maaşlarına 1000’er lira ilave yapılacak. Yüksek lisans yapmış öğretmenler sınava tabi tutulmaksızın uzman olacak.

Uzmanlıkta 10 yılını tamamlayanlar da sınavla başöğretmen olabilecek. Doktora yapanlar bu sınavı olmadan başöğretmen sayılacak. Başöğretmenlerin maaşlarına 2 bin lira ilave yapılacak. Kanunla sözleşmeli kadrolu öğretmen ayırımı da kalkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir