Ön kayıt aldılar, aylarca bilgi vermediler, sonra da ‘okulu kapatıyoruz’ dediler

Eskişehir’de Mustafa Kemal Ortaokulu’na ön kayıt yaptıran 120 aile, kesin kayıt yaptırmaya gittiklerinde ‘okulunuz kapatılmıştır’ bilgisiyle karşılaşınca ne yapacağını şaşırdı. Eskişehir Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve okul idaresinin, ortaokulun kapanacağı bilgisini aylarca sakladığı ortaya çıkarken, mağdur aileler “Evlatlarımız ortada kaldı” diyerek reaksiyon gösterdi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi yerleşkesi içindeki Mustafa Kemal Ortaokulu’nda öğrencilerin kayıt müracaatları sonrası velileri şoke eden bir karar açıklandı.

Tam 4 ay evvel okula ön kayıt yapmalarına müsaade verilen öğrenciler kesin kayıt süreci için geldikleri okul idaresinden ‘Okulumuz kapatılıyor, kendinize diğer okul bulun’ cevabı ile karşılaştı.

AİLELER VALİDEN YARDIM İSTEDİ 

Kayıt günü okullarının kapanacağı haberi ile karşılaşan veliler, “Madem kapatma kararı aldınız ön kayıt yaptıran öğrenci ailelerine neden haber vermediniz? Madem kapatacaktınız neden ön kayıt yaptınız? Hepimiz diğer okullara müracaat talihimizi, burs imkanlarımızı kaybettik” diye reaksiyon gösterdi.

Aileler Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ile görüşerek Mustafa Kemal Ortaokulu’nun kapatılmaması için yardım istedi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de, Mustafa Kemal Ortaokulu’nu ziyaret ederek okul müdüründen bilgi aldı.

Çakırözer daha sonra bir küme veliyle birlikte yaptığı açıklamada Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Vali Erol Ayyıldız’a davette bulunarak öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için devreye girmelerini istedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer velilerin taleplerini dinledi

“ORTADA BÜYÜK HAK KAYBI VAR”

Nisan ayında ön kayıt yapılmasına karşın, öğrencilerin kayıtlarının yapılmamasının büyük bir hak kaybı yarattığını söyleyen Çakırözer şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Ortaokulu’na 5. sınıfa 4 ay evvel Nisan ayında evlatlarının ön kayıt sürecini yapan aileler dün kesin kayıt süreci için geldikleri okullarında büyük bir şok, büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. 4 ay evvel ön kayıtları toplayan okul idaresi bugün ‘Okulunuz kapatılacak siz kendinize yeni okul bulun’ diyor.

Daha vahimi ise bu ailelere 4 ay boyunca ne okul idaresi, ne Ulusal Eğitim vilayet, ilçe idareleri kimse hiçbir bilgi vermemiş. Evlatlarımız, aileleri günlerdir seslerini duyaracak makam arıyor. Vali Bey’e gittiler. Tek kaygıları evlatlarına daha âlâ gelecek sunmak.

Nisan ayında ön kayıtlar alınmış. Aileler ön kayıt yaptırmanın verdiği rahatlıkla öteki okul aramamış. Kimi öğrenciler burs kazandığı halde özel okullara gitmemiş.

Büyük bir hak kaybı doğuyor. Bu türlü şey olur mu? Madem kapatacaktınız o vakit ailelere yılın başında söyleyecektiniz? Ailelerin kaçırdıkları imkanları artık geri getiremeyiz.”

“MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU İLE DERDİNİZ NE?”

Sunulan münasebetin de inandırıcı olmadığını söz eden Çakırözer, “Neymiş: ilkokul öğrencisi ile ortaokul öğrencisi birebir binada olmazmış. Pekala madem o denli o vakit hem Eskişehir’de Soner Özübek, Emre Bolat ve 30 Ağustos ortaokullarında da birebir durum kelam konusu. Ayrıyeten daha ilginci var: Yavuz Selim İlkokulu şu anda Tunalı İmam Hatip Lisesi ile birebir binada eğitim veriyor. Tüm bu okullar dururken neden Mustafa Kemal Ortaokulu kapatılıyor? Bunun izahını çıkıp birinin o okulda okuyan yaklaşık 500 evladımıza ailelerine yapması lazım. Bu kasıt neden? Mustafa Kemal Ortaokul ile derdiniz ne?” diye sordu.

İÇEM ÖĞRENCİLERİ DE MAĞDUR OLACAK

Türkiye’nin dört bir yanından işitme engelli çocukların eğitimi için ailelerin Eskişehir’e taşındığını da belirten Çakırözer, “Türkiye’nin bir çok vilayetinden işitme engelli çocuğu olan aileler Eskişehir’e geliyor. Niçin? Burada Anadolu Üniversitesi bünyesinde işitme engelli öğrencilere eğitim vermek için kurulan İÇEM’de evlatlarını okutabilmek için. İÇEM’deki evlatlarımızdan kıymetli kısmı kaynaştırma eğitimini artık kapatılacak olan Mustafa Kemal Ortakokulu’nda alıyor. Onlar da bu durumda pürüzü evlatları için tahminen kilometrelerce uzakta diğer bir okul bulmak zorunda kalmayacak mı? Yeni bir mağduriyet gündeme gelmeyecek mi?” dedi.

“BAKANLIK DERHAL DEVREYE GİRMELİ”

Ailelerin talebinin belirli olduğunu ve yapılması gerekeni açıklayan Çakırözer şunları söyledi:

“Ön kayıt alındığı için ve bu öğrenciler birçok imkanı yitirdikleri için çok büyük hak kaybı var ortada. Bu yüzden okul bu yıl eğitime devam etmeli, bu süreçte de Valilik, Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi burada ilkokul ve ortaokul nasıl bir ortada yaşatılır, bunun yolunu bulmalı.

Ama şu anda ortada büyük sorun var. Herkes topu birbirine atıyor. Bu işin sorumlusu kimse çıkıp hem aileleri bilgilendirmeli hem de mağduriyetlere tahlil bulmalı.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e davette bulunuyorum: Ülkemizin geleceği evlatlarımızın ve onların ailelerinin bu formda mağdur edilmesi kabul edilemez.

Eskişehir’de yüzlerce öğrenciyi, ailelerini mağdur eden bu sorumsuzluğun sorumlusu artık Ulusal Eğitim Bakanlığı’dır. Bakanlık derhal devreye girmeli, bu çocuklar okullarından, arkadaşlarından, kardeşlerinden koparılmamalıdır”

VELİLER: “KAYDIMIZ YAPILSIN, OKULUMUZ KAPATILMASIN!”

Öğrenci velileri ise şu değerlendirmeleri yaptı:

“Nisan ayında evlatlarımızın ön kaydını yaptırdık. Bize kimse okul kapanacak demedi. Meğer bu bilgilendirmeyi bize daha geçen Eylül ayında yapmaları gerekirdi. Biz de ona nazaran tedbir alırdık.

Bu yapılmadığı için ve çocuklarımızı burada okutmak istediğimiz için öteki okullarda kazandığımız burs imkanlarını kaybettik. Servis, etüt, bakıcı, yemek bunların tümü için farklı başka uğraşmak gerekiyor artık.

Ayrıcı ön kayıttan bu yana da 4 ay geçti. Bize hâlâ bir bilgilendirme yapılmış değil. Ortada resmi bir ‘Kapatılacak’ evrakı de olmamasına karşın kaydımızı yapmıyorlar. Çok net, çok açık bir hukuksuzluk ve çok büyük hak kaybımız kelam konusu.

Bizler evlatlarımız için buradayız. Gitmediğimiz çalmadığımız kapı kalmadı. Lakin hala sesimizi duyuramadık. Valisi, Ulusal Eğitimi, okul idaresi, üniversite rektörü hepsi topu birbirine atıyor.

Olan çocuklarımıza oluyor. Talebimiz muhakkak: bize yapılan büyük haksızlık karşısında evlatlarımızın kaydının yapılmasını ve okulumuzun kapatılmamasını istiyoruz.”