Optimism Coin Nedir? OP Nasıl Alınır?

Optimism Coin nedir? Ethereum için popüler bir layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism Coin, bugün yeni OP yönetişim tokeninin airdrop’unu başlattı. Bunun ardından, birçok kişi “Optimism Coin nedir” sorusuna yanıt aramaya başladı. Kriptokoin.com olarak bu makalede Optimism Coin nedir, OP nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını, sizin için derledik.

Optimism Coin nedir?

Düşük maliyetli ve oldukça hızlı bir protokol olan Optimism Coin, en yeni Ethereum ölçeklendirme çözümleri arasında yerini aldı. Protokol, “optimistic rollups” tekniği ile Ethereum’un sorunlarını çözüyor. Bu teknoloji, ağda gerçekleştirilen birçok işlemi tek bir işlemde topluyor. Ardından, işlemler başka bir Blockchain’e aktarıyor. Ayrıca kayıtlar, Ethereum ağına geri besleme olarak gönderiliyor.

Optimism, optimistic rollups’ın başarısıyla Ethereum ağını hızlandırdı ve yatırımcıların dikkatini çekti. Buna ek olarak proje, gelişmiş veri sıkıştırma teknikleri kullanarak kullanıcıların Ethereum’da sıkça karşılaştığı maliyetleri azaltıyor. Dune Analytics verileri, Optimism Coin’in, Ethereum işlem ücretlerini 129 kat gibi şaşırtıcı bir oranda azalttığını gösteriyor. Aynı verilere göre, protokolün Ocak ayındaki zincir-üstü değeri, 1 milyar doların biraz üzerindeydi. 2022’nin Mart ayında ise bu rakam yaklaşık 740 milyon dolar civarındaydı.

Aslında Optimism Coin 2019 yılının Haziran ayında piyasaya çıktı. Ekip, Ekim ayında test ağını yayınladı. Bununla birlikte, bir alfa ana ağının kullanıma sunulması Ocak 2021’de gerçekleşti. Ayrıca, bu ağın Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu bir sürümünün başlaması Ekim 2021’e kadar sürdü. Böylece protokolün ana ağı, tam anlamıyla, 2021’in Aralık ayında piyasaya sürülmüş oldu. Ek olarak, proje Mart ayındaki B2 finansman turunda 150 milyon dolar yatırım aldı. Böylece, projenin başlangıç değeri 1 milyar 650 milyon dolar oldu. Ayrıca, lider kripto para borsası Binance, 10 gün önce, sistemlerine Optimism’i entegre ettiğini duyurdu.

Optimism nasıl çalışır?

Temelde Optimism, devamlı ekleme yapılan büyük bir işlem listesidir. Birleştirilmiş bloklarının tümü, Kanonik İşlem Zinciri adı verilen bir Ethereum akıllı sözleşmesinde saklanır. Bir kullanıcı işlem gerçekleştirdiğinde, sıralayıcı adı verilen bir şey tarafından yeni bloklar üretilir. Bu sıralayıcı, geçerli işlemleri anında onaylar, ardından Optimism’in 2. katmanında bloklar oluşturur ve yürütür. ‘Toplamalar’ adı verilen bu bloklar, Ethereum işlemlerinin tek bir işleme toplanan halidir. Sıralayıcı, işlemin boyutunu küçültmek ve maliyeti düşürmek için verileri sıkıştırır. Bunun ardından, işlem verilerini Ethereum’a geri gönderir.

Optimism’in 2. katman yazılımı, Ethereum’un kodunu mümkün olduğunca taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, Ethereum ile aynı sanal makineyi kullanır. Ayrıca, daha düşük oranlarla olsa bile, gas ücreti talep eder ve bu ücretler sadece ETH ile ödenir. Bu benzerlik nedeniyle, iki ağ arasında herhangi bir ERC-20 varlığını göndermeniz mümkündür.

OP token nedir?

Optimism, yakın zamanda kendi yönetişim tokeni OP’nin airdrop’unu gerçekleştirdi. Airdrop, projenin ilk kullanıcıları ve Ethereum kullanıcılarına ücretsiz OP tokenler dağıtılmasını sağladı. Böylece proje, 249 bin cüzdana ücretsiz bir biçimde OP token gönderdi. Airdrop fikri ilk olarak, Nisan ayında ortaya çıktı. Optimism, OP tokeni ile birlikte, DAO başlatma planlarını duyurdu. DAO, Optimism işlem ücretlerinden elde edilen geliri, açık kaynaklı yazılım gibi “kamu malları” için tasarlanmış hibeleri finanse etmek için kullanmayı planlıyor. Ayrıca proje, gelecekte yeni airdrop’lar ile seçili kullanıcıları ödüllendirmeyi hedefliyor.

Defi Llama verilerine göre, OP tokenin toplam kilitli değeri 275 milyon dolar civarında. Ayrıca token, Uniswap ve Synthetix gibi büyük oyuncular dahil olmak üzere 38 DeFi protokolü destekliyor. Mevcut toplama arzı 4,29 milyar adet olan tokenin 214 milyonu dolaşımdaydı. Ayrıca OP, mevcut olarak 1,56 dolardan el değiştiriyor.

Optimism Coin nedir? OP nasıl alınır?

Optimism Coin, şu anda birçok büyük kripto para borsasında işlem görmektedir. Bu borsalar arasında Binance, KuCoin, Huobi Global, Gate.io ve Bybit yer alır. İlgili yatırımcılar, bu borsalara üye olup cüzdanlarına fiat para yatırarak, USDT satın almalıdır. Bunun ardından yatırımcılar, USDT varlıkları ile OP satın alabilir.