Paklar Apartmanı final mi yaptı, konusu nedir, oyuncuları kimler?

Günahsızlar Apartmanı, senaristliğini Deniz Madanoğlu ile Rana Mamatlıoğlu’nun üstlendiği, psikoloji ve dram çeşidindeki Türk televizyon dizisi, yapımcılığını OGM Pictures’ın üstlendiği dizinin başrollerini; Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Merve Dizdar ve Aslıhan Gürbüz paylaşıyor. Dizi 15 Eylül 2020 tarihinde TRT 1’de yayımlanmaya başladı. Dizinin direktör koltuğunda Davet Vila Lostuvalı ve Çiğdem Bozali oturmaktadır. Onur Güvenatam tarafından yaratılan dizi İstanbul’da tıpkı konutta yaşayan dört kardeşin ruhsal durumunu ve etraflarındaki hayatı bahis alıyor. 

GÜNAHSIZLAR APARTMANI BİTTİ Mİ?

Dizi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun 2004 yılında yayımlanan “Madalyonun İçi” romanının “Çöp Apartman” kısmından uyarlanmıştır. 2 dönemden oluşan dizi, 24 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanan 71. kısmı ile final yaparak sona erdi.

PAKLAR APARTMANI KONUSU NEDİR?

Müdafaacı dedesi ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan İnci’nin hayatı (Farah Zeynep Abdullah), yaptığı bir kazayla değişecektir. İnci’nin karışacağı kazada onu Han (Birkan Sokullu) ve büyük sırlarla dolu ailesi beklemektedir. Han’ın hayatı takıntılarla dolu olan ablaları Safiye (Ezgi Mola) ve Gülben’in (Merve Dizdar) en büyük korkusu ise kardeşlerini kaybetmektir. “Aşk”, İnci ve Han’ın her şeye karşın birbirlerinden kopmasına mani olacak mıdır? 

Gülben ve Safiye obsesif davranışları olan iki kardeştir. Bilhassa Safiye annesinin üzerinde yarattığı olumsuz rol modelliğin tesirindedir, davranışlarının gerisinde bu neden yatmaktadır. Han ise kardeşlerin babalarıyla birlikte yaşadığı konutta tek erkek kardeştir. Han’ın hayattaki temel emeli sadakat duyduğu ailesini kollamaktır. Lakin Han’ın hayatı İnci’yi gördükten sonra değişecektir. Ona aşık olacak ve birlikte memnun olma maksadı güdecektir. Han, tıpkı üç kardeşi üzere türlü davranış bozuklukları olan bir karakterdir, çocukluk travmaları onu çöp karıştırma ve biriktirmeye iterken öfke denetiminde yaşadığı problemler “sahiplenme” ve cinsiyetçi davranışlar ekseninde İnci’ye karşı olan hallerinde belirginleşecektir. Ailenin en küçük kardeşi Neriman ise günlük hayatında ve ailesinde yaşadığı sorunlardan etkilenmektedir. Onun okuldan edebiyat öğretmeni olan Naci ise ablası Safiye’nin eski sevgilisidir. Safiye’yi unutamayan Naci, aile apartmanının karşısındaki otele yerleşecektir. Radyocu olan İnci, kardeşi ve dedesiyle birlikte yaşamaktadır, bir kaza sonrasında tanışıp evlendiği Han’ın aile apartmanına rastlantısal bir biçimde taşınacaktır. İnci’nin huzursuzluğunun temel nedeni ise hayatındaki erkeklerdir. Babasından nefret eden İnci, kardeşi ve kendisine sahip çıkan dedesine duyduğu sadakat ve vefanın karşısında dedesinin müdafaacı davranışlarını sineye çekmek durumundadır. Eski nişanlısı Uygar da hayatında sorun yaratan erkekler ortasındadır. İnci için Han o güne kadar tanıdığı erkekler ortasında farklı bir çizgi izlemektedir ve ani evliliği hem bu nedenle hem de ikisi için de hayatlarında sorun olarak gördükleri ailevi durumlara bir yanıt niteliğindedir. Lakin Han’ın mansplaining tavır ve davranış farklılıkları İnci’ye onu yeteri kadar tanıyıp tanımadığı sorusunu sıkça sordurmaktadır.

Dizide Han ve İnci’nin yakın arkadaşları Esat ve Esra’dır. Esat Han’ın çocukluk arkadaşıyken birebir vakitte iş arkadaşlarıdırlar ve Han Esat’tan “tek arkadaşım” olarak bahsetmektedir. Esra ise İnci’nin radyodan arkadaşıdır ve birlikte radyo yayını yapmaktadırlar. Dizide geriye dönüşler de sıklıkla kullanılarak karakterlerin ruh hâllerinin gelişimi ve yaşadıkları meselelerin temellerine atıfta bulunulmaktadır. 

İnci’nin vefatının akabinde geçen vakitte kimsenin hayatın yeni zorluklarıyla gayret edecek hali kalmamıştır. Memduh ve Ege birbirlerine ve apartmandakilere takviye olmaya çalışırken, Han’ın hastaneden çıktıktan sonra kendini eski hayatına büsbütün kapatması Safiye başta olmak üzere herkesi tesirler. Artık konuttaki problemler içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Han’ın durumu, Naci’nin hastalığı Safiye’nin takıntılarını çok daha ileri bir safhaya taşır. Gülben, her zamanki üzere ailesinin yanında olmak için kendi mutluluğundan vazgeçer. Hikmet ise ilerleyen hastalığının tesirlerini yaşarken unutkanlığı sebebiyle herkese sıkıntı anlar yaşatmaya devam eder. Sonunda bu duruma dayanamayan Neriman ipleri eline alır ve bir adım atar. Lakin apartmana gelen beklenmedik bir konuk işin seyrini değiştirecektir.

PAKLAR APARTMANI FİNAL KISMINDA NE OLDU?

Safiye, orman konutundan döndüklerinde Han’ın pes etmiş halini görünce ipleri eline alır ve beklenmedik bir atak yapar. Neriman, Ege’yi ikna edememenin çaresizliğiyle birinden yardım ister. Ege gitmeye razı olacak üzeredir lakin bir koşulu vardır. Bu kaidenin önündeki tek engelse Safiye’dir. Sonunda kardeşler teker teker babalarının vasiyetini gerçekleştirmeye başlar. Han, geçmişiyle yüzleşir ve memnunluğu için büyük bir adım atar. Safiye, Gülben ve Neriman, babalarının onlar için hayal ettiği hayata gözü pek adımlarla ilerlerler. Onların bu değişimi, Paklar Apartmanı’nın kasvetli havasını sevgi dolu bir yuvaya dönüştürecektir.