Pastırma yazı ne zaman 2021? Pastırma sıcakları ne demek?

Geçtiğimiz yıl kışın etkisinin oldukça geç gelmesinin ardından bu yıl hem kışın gelişi hem de pastırma sıcaklarının yaşanacağı dönem merak konusu oldu. İşte pastırma sıcağı olarak bilinen kış öncesi son sıcakların yaşanmasının beklendiği o tarihler…

PASTIRMA YAZI NE ZAMAN 2021?

Pastırma yazı net tarihi bulunmasa da genellikle ekim ayı sonundan kasım ayının ikinci haftasına kadar olan döneme denk geliyor. Bu nedenle ekimin son haftası ile kasım ayının ilk iki haftası arasında pastırma sıcaklarının yaşanabileceği söylenebilir.

PASTIRMA SICAKLARI NE DEMEK?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu dönemde hazirlanmasi sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sicakliklarin birbirine yakin ve sıcak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir