Polise tokat atan astsubaya hapis cezası

İstanbul Fatih’te 7 Temmuz 2022’de sağlık çalışanlarının eylem yaptığı sırada görevli polis memuru Tugay I.’ya tokat attığı iddiasıyla 12 gün tutuklu kalan astsubay Nebi Kürşat Ö. “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan 5 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Nebi Kürşat Ö., beraat talebinde bulundu. Avukatı Begüm Yakar da müvekkilinin kastı olmadığını, sadece eşinin kaybolan çantasını bulmak için olay yerinde olduğunu, eşinin kuvvetli şekilde itilmesi üzerine bu fiili önlemek için hamle yaptığını, şikayetçinin yüzünü hedef almadığını belirterek müvekkilinin beraatini talep etti.

Mahkeme, sanık hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçundan dava açılmışsa da yeterli delil elde edilemediğinden bu suçtan beraat kararı verdi. Mahkeme, sanığın “Görevi yaptırmamak için direnme” suçunun ise sabit olduğunu, alt sınırdan takdiri indirim uygulayarak 5 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamasını dikkate alan mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 Temmuz 2022 tarihinde Fatih Çapa Tıp Fakültesi içerisinde iki saat içerisinde 1100 kişinin toplandığı ve basın açıklaması yaptığı anlatıldı. Grubun açıklama sonrasında İl Sağlık Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçtikleri, polis ekiplerinin grubun fakülte dışına çıkmalarına engel olmaya çalışmasına rağmen grubun bariyerleri aşarak müdürlük önünde yürüyüşe devam ettiği anlatıldı. Grubun İl Sağlık Müdürlüğü önünde de basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldıkları belirtildi.

İddianamede, Çapa Tıp Fakültesi önünde çekilen polis bariyerini aşmak isteyen grup içerisinde astsubay olan Nebi Kürşat Ö.’nün, olay yerinde görevli olan polis memuru Tugay I.’ya tokat atarak yaraladığı anlatıldı. Astsubay Nebi Kürşat Ö. ilk duruşmadaki savunmasında, “Amacım kimseye vurmak değildi, eşimi korumaktı. Amacımız eyleme katılmak veya direniş göstermek değildi. Şikayetçiyi yaralama kastım da yoktur” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir