Prens Selman’dan Biden’a ‘Kaşıkçı’ karşılığı: Ebu Gureyb Cezaevi’ni hatırlattı

ABD Lideri Joe Biden, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Prens Muhammed bin Selman’a, krallığın fiili hükümdarıyla yumruklaşarak selamlaştıktan kısa bir mühlet sonra Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden prensi sorumlu tuttuğunu söylediğini

Kaşıkçı cinayetinin sorumluluğunu reddeden Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Biden’a, “Krallık gelecekte benzeri kusurların olmaması için tüm adımlar atılmıştır” dedi.

‘BAZI BEDELLERİ ÖBÜR ÜLKELERE DAYATMAK AKSİ TEPER’

İki önderin görüşmesi hakkında Reuters’e konuşan Suudi bir yetkiliye nazaran Muhammed bin Selman, birtakım kıymetleri başka ülkelere zorla dayatmaya çalışmanın geri tepebileceğini söyledi.

Yetkiliye nazaran, lider olarak yaptığı birinci Ortadoğu seyahatinde dün Suudi Arabistan’a inen Biden, bugünkü altı Körfez ülkesinin yanında Mısır, Ürdün ve Irak ile yapılacak tepeden evvel Prens Muhammed görüşmesini değersiz üzere lanse etti. Biden, 2018’de Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Suudi Arabistan’ı global sahneden dışlanmasını sağlayacağına kelam vermişti, lakin nihayetinde ABD çıkarları, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Arap güç merkeziyle bağları güzelleştirmeye zorladı.

Veliaht prens, “Aynı yıl, misal üzücü olaylar yaşandı ve dünyanın öbür yerlerinde diğer gazeteciler öldürüldü. ABD, Irak’taki Ebu Gureyb Cezaevi azapları üzere birtakım kusurlar da yaptı” dedi.

EBU GUREYB CEZAEVİ AZAPLARI NEDİR?

ABD ordu mensuplarının ve CIA üyelerinin Irak işgali esnasında Ebu Gureyb hapishanesinde tutuklulara karşı fizikî, cinsel taciz, azap ve tecavüz üzere insan haklarını yok sayan cinsten azaplar yapması olayı.

ABD’deki birtakım muhafazakâr medya kurumlarından takviye almasına karşın işkencecilerin istismarları Nisan 2004’te fotoğraflarıyla birlikte ifşa edilmişti. Cesedi CIA ve sivil sorgu takımı ortasında arbedeye yol açan Iraklı El Jamadi’nin mevti de ABD’liler tarafından cezaevinde gerçekleşmişti.