Prof. Dr. Tufan Tükek’ten kritik bayram uyarısı

Covid-19 olaylarındaki artışa ait açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tufan Tükek, “Maalesef şu anda salgında bir alevlenmeyle karşı karşıyayız. Ülkemizde turistik akımların çok ağır olduğu bu devirde bir de bayram nedeniyle kaynaşma olacağı kaçınılmaz” dedi.

Son günlerde Covid-19 hadise sayılarında yükseliş yaşanırken, uzmanlar Kurban Bayramı ve yaz tatili sebebiyle uyarıyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, bayramda ve tatil noktalarında kalabalık ortamlarda yakın temas halinde olunmasının bulaş oranını artırarak olay sayılarında yüksekliğe neden olabileceğine dikkat çekti.

Tükek, maske, ara ve hijyen kurallarına ahengin elden bırakılmaması gerektiğine vurgu yaparak, salgındaki son durum ve maymun çiçeği virüsüne ait değerlendirmelerde bulundu.

“VAKA SAYILARININ ÇOK ARTACAĞINI BEKLİYORUZ”

Covid-19 hadise sayısındaki son durum ve Kurban Bayramı’nda yaşanabilecek hareketliliğin tesirlerine ait olarak Prof. Dr. Tufan Tükek, şöyle konuştu:

*Yaz aylarında beklentimizin dışında bir artışla karşılaştık. Ortamlarda korunma önlemlerinin zorunluluğunun kalkması, insanlarda ‘korona virüs bitti’ algısı oluşturdu.

*Bu algının bize yansıması yaz ortasında bu türlü bir çok çoğalmayla oldu. Yurt içi, yurt dışı ziyaretler, daima olarak yurt dışından gelenler, turistik konvoylar vs. bu manada virüs daima olarak taşınıyor.

*Dolayısıyla bu türlü bir ortamda virüsün Türkiye’ye gelmesi ve tekrar bir salgın yapması kaçınılmazdı.

*Maalesef şu anda salgında bir alevlenmeyle karşı karşıyayız. Bir kişinin bu hastalığı geçirmesi her vakit bir risk, uzun periyotta de nasıl bir tahribat bıraktığını bilmiyoruz.

*Bu virüsü geçirenlerde yakın vakitte da tekrar öteki müşahedelerimiz de oluyor, diğer hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

*Dolayısıyla hiç geçirmemek çok âlâ ancak şu anda temmuzun ortasına yanlışsız gelmekteyiz ve önümüzde de bayram var.

*Zaten turistik akımların çok ağır olduğu ülkemizde bu devirde bir de bayram nedeniyle kaynaşma olacağı kaçınılmaz, virüsün taşınmasının çok safhaya ulaşacağını ve hadise sayılarının çok artacağını bekliyoruz.

*Zorunluluğun ortadan kalkmasını yanlış anlayanlar var, tamam mecburilik kalktı fakat gereklilik kalkmadı, daima söylüyoruz.

*Mutlaka kendimizi, akrabalarımızı, büyüklerimizi koruyalım biçiminde yaklaşımlarımız var. En azından çok yakın uzaklıkta sarılıp öpüşmelerin engellenmesi, el yıkama alışkanlığının artarak devam etmesi, gerekli ortamlarda maskeden yararlanılması son derece kıymetli.

*Bunlar hastalığı önemli manada azaltan faktörler. Bunlar en azından bulaşı azaltarak salgının çok büyümesini engelleyecek önlemler.

Prof. Dr. Tükek, kalabalık alanlarda maske kullanılması konusuna yönelik şöyle konuştu:

*Toplu taşımalarda kesinlikle maske takılması, her bireyin bunu yapması değerli.

*Eğer hasta bir birey maske takmazsa o ortamda başka bütün insanlara bulaştırabilir, zira kimin şu anda hastalık geçirdiğini bilemediğimiz için kapalı ortamlarda maskenin herkes tarafından takılması kıymetli gözüküyor.

*Tedbirler geri gelir ya da öbür bir şey mi düşünülür şu anda söylemek sıkıntı lakin eylül, ekim ayından sonra bilhassa tekrar kışa döndüğümüz periyotlarda Omicron’un da tekrar kendini yenilemesi yahut değiştirebileceğini varsayarak aslında yeni aşılara, rapellere muhtaçlığımız olduğunu bu noktada biliyoruz.

*Mutlaka yapılması gerekiyor, zira önümüzdeki kış devrinde dünyada büsbütün tekrar bir salgın olabilir, salgın büsbütün terk etmiş değil dünyayı, hatta kimi bölgelerde tekrar alevli üzere gözüküyor.

*Sadece hacdan gelenler değil, ülkemizde dışarıdan gelen çok sayıda insan var. Bilhassa hastalığın ağır olduğu bölgelerden gelen insanlara bu PCR mecburiliği yahut süratli test mecburiliği getirilebilir ya da havaalanlarında yapılabilir, bu testlerin yüzde 95’in üzerinde doğruluk oranları var.

“MAYMUN ÇİÇEĞİ ŞU ANDA CORONA VİRÜS ÜZERE BİR TEHDİT OLUŞTURMUYOR”

Türkiye’de de tespit edilen maymun çiçeği virüsüne ait açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tükek, şöyle konuştu:

*2000’li yıllardan beri var olan bir hastalık, yakın temasla bulaşıyor. Endemik olarak bu devam ediyor.

*Bir pandemi yok ancak var olduğunda hastalığı tespit edip kişiyi karantinaya almak lazım. En azından yakın etrafını uyarmak lazım.

*Çünkü yayılan ve bulaşıcı bir hastalık. Öteki bütün bulaşıcı hastalıklara uygulanan bütün metotların maymun çiçeği virüsüne de uygulanması gerekiyor.

*Dünyada korona virüs üzere bir tehdit oluşturuyor mu şu anda, hayır oluşturmuyor”

“İSTANBUL’DAKİ ÇOK HADİSE SAYISININ ANADOLU’YA DA YAYILACAĞINI ŞİMDİDEN SÖYLEYEBİLİRİZ”

*Ağır hastalar da görmeye başladık, başlangıçta görmüyorduk. Aşılamadaki, immün sistemdeki gerileme, tekrar enfekte olduğunuzda sizi önemli manada hasta yapabilir.

*O mevzuda çok önlemli, dikkatli olmak lazım. Hastaneye yatışlarda da bir artış var ancak bu olay sayısındaki artışa oranla daha düşük bir oran.

*Sanki hastalık ortadan kalkmış üzere düşünülüyor aslında bu çabadaki bizim en büyük düşmanımız bu fikir.

*Yaz aylarında insanların tatil yörelerine gitmeleri, daha sıkı temas haline gelmeleri, açık havada olacaklarını argüman ediyorlar ‘bir şey olmaz’ diyorlar ancak yemek yeme alanlarında, kapalı ortamlarda birlikteliklerde hastalıklar artabiliyor.

*Kimi vatandaşlar yaz aylarında tatil yörelerinden çok köylerinde yahut memleketlerinde geçiriyorlar, doğal o ortamda bir tane enfekte olay bile olsa aslında bütün aileyi enfekte edebiliyor.

*Bunların temmuz ayından, bayramdan sonra çok artacağını varsayıyoruz. İstanbul’daki çok hadise sayısının Anadolu’ya da yayılacağını şimdiden söyleyebiliriz maalesef.

*Enteresan bir vurdumduymazlık var, anlamıyorlar, anlamak istemiyorlar, kabul etmiyorlar. Münasebetiyle işimiz çok sıkıntı. (İHA-DHA)