Rusya’dan Ukrayna çıkışı: Ukrayna ordusu Donetsk’te değerli kayıplara uğruyor

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun aksiyonlarına ait basına bilgi verdi.

İgor Konaşenkov, dün denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli ‘Kalibr’ füzeleriyle Zaporijya’da yüksek voltajlı ekipman fabrikası alanında hangarlarda gizli çok namlulu roketatarların yok edildiğini bildirerek, Rus uçaklarının yüksek hassasiyetli silahlarla 4 komuta merkezi ile 3 cephaneliği yok ettiğini belirtti.

Konaşenkov, Rus uçaklarının havada Ukrayna’ya ilişkin Slavyansk’ta bir Su-24, Troitskoye’de bir Mig-29 savaş uçağını vurduğunu kaydederek, Rus hava savunma sistemlerinin 12 Ukrayna insansız hava aracını imha ettiğini aktardı.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 249 uçak, 137 helikopter, 1534 insansız hava aracı, 354 hava savunma füze sistemi, 4 bin 50 tank ve zırhlı araç, 744 çok namlulu roketatar, 3 bin 145 obüs ve havan topu, 4 bin 292 özel askeri araç yok edildi” tabirlerini kullandı.

Konaşenkov ayrıyeten, Ukrayna askeri birliklerinin değerli kayba uğradığını öne sürerek, yüksek hassasiyetli füzelerle Mıkolayiv bölgesinde Bereznegovatoye yerleşim ünitesi yakınlarında, Donetsk bölgesinde Konstantinovka ve Kramatorsk’ta Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 35. Denizci Birlikleri, 54. Mekanize Birlikleri ve 81. Havacı Birlikleri ile 109. Bölgesel birliklerinin süreksiz olarak konuşlandırıldığı noktaların vurulduğunu tabir etti.

‘ZAPORİJYA’DA MEKANİZE BİRLİKLERİNİN SÜREKSİZ YERLİM NOKTASI VURULDU’

İgor Konaşenkov, bu ataklar sonucunda Ukrayna birliklerinin 1000’e yakın askerin, 100’den fazla askeri teknik araç ve silahın etkisiz hale getirildiğini lisana getirdi.

Konaşenkov, Donetsk bölgesinde Çasov Yar’da Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla milliyetçi güçler ve yabancı paralı savaşçılardan oluşan Ukrayna ordusunun 14. Mekanize birliğinin süreksiz yerleşim noktasının vurduğunu söyleyerek, bu akın sonucunda 43 savaşçının öldüğünü, yaklaşık 170’inin de yaralandığını kaydetti.

Konaşenkov ayrıyeten, Zaporijya bölgesinde Malaya Tokmaçka yerleşim ünitesi civarında yüksek hassasiyetli füzelerle Ukrayna ordusunun 97. Taburuna ilişkin 60. Mekanize Birliklerinin süreksiz yerleşim noktasının vurulduğunu aktararak, burada da 30 milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini, 37’sinin yaralandığını söz etti.