Rusya’nın lazer silahı var mı? Lazer silahları cephede istikrarları değiştirir mi?

Rusya-Ukrayna Savaşı 86. gününde devam ediyor. Rusya, son günlerde bilhassa Luhansk ve Donbass bölgelerini füzelerle maksat alıyor. Rus ordusu, 9 Mayıs Zafer Günü‘nde yaptığı askeri geçit merasiminde de tüm dünyaya savaşa devam edeceğinin bildirisini verdi. Barış görüşmelerinden şimdilik bir sonuç alınamadı.

Bu sırada, Rusya’nın Askeri Gelişmeden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, Zadira isimli lazer silahına ilişkin bir prototipin Ukrayna’da konuşlandırıldığını ve 5 kilometre uzaklıkta bulunan Ukrayna’ya ilişkin bir insansız hava aracını 5 saniye içinde yaktığını söyledi. Bu kelamlar, yeni ve muhtemelen nükleer güçlü silahların savaş alanında konuşlandırılabileceği yahut savaş üzerinde değerli bir tesiri olabileceği konusunda yaygın bir kuşku ve tasa uyandırdı.

Bu açıklama tıpkı vakitte, Ukrayna ve ABD‘den reaksiyon çekti.

‘NAZİLERİN ŞAHANE SİLAHINA BENZİYOR’

Borisov’un açıklamasına reaksiyon gösteren Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, “Laser silahı, Nazilerin propaganda hedefiyle uydurduğu ‘harika silahına’ (wunderwaffe) benziyor. Naziler, savaştaki durum kötüleştikçe silahla ilgili daha fazla propaganda yaptı. Rusya kendi kusursuz silahını bulmaya çalışıyor. Bütün bunlar işgalin başarısız olduğunu gösteriyor” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı da bu türlü bir silahın kullanıldığına dair ellerinde bir kanıt olmadığını lisana getirdi.

“Harika silah” terimi genel bir tabir. Naziler de birçok silah için bu terimi kullandı. Görseldeki silah da “harika silahlar”dan bir tanesi.

ZADİRA NEDİR?

Rus Başbakan Yardımcılarından Yuri Borisov’un argümanına nazaran Zadira, Rus ordusunun Ukrayna’da kullandığı lazer silahının ismidir.

Borisov’un dedikleri haricinde kelam konusu silah ile ilgili elimizde pek bilgi bulunmuyor. Borisov, Zadira’nın, Ukrayna’ya ilişkin bir insansız hava aracını 5 saniye içinde yaktığını söz etti. Rus medyası, 2017 yılında Rosatom isimli nükleer odaklı kamu teşebbüsünün, yeni fizikî prensiplere nazaran silah geliştirilmesi için faaliyette bulunduğunu yazmıştı. Bu faaliyetler, lazer silahlarla ilişkilendiriliyor.

Zadira ismi birinci kere duyuluyor. Vladimir Putin, 2018 yılında nükleer silahlar ve kıtalararası balistik füzeler de dahil olmak üzere Rusya’nın yeni silahlarını duyurmuştu. Bu silahların ortasında Peresvet isimli bir lazer silahı bulunuyor. Rusya’ya ilişkin bir lazer silah da birinci sefer bu tanıtımda duyurulmuştu.

PERESVET NEDİR?

Peresvet, 2018’de Rusya tarafından tanıtılan bir lazer silahı. Borisov, Zadira ile ilgili yaptığı açıklamada Peresvet’e de yer vererek “Peresvet bir müddettir kullanılıyor. Silah, 1500 kilometre ötedeki uyduları kör edebilir” dedi.

Başbakan Yardımcısı, Peresvet’ten daha güçlü silah ve ekipmanların olduğunu argüman ederek “Eğer Peresvet, uyduları kör edebiliyorsa yeni jenerasyon lazer silahlar amaçları fiziki olarak yok edebilir” tabirini kullandı.

İSRAİL LAZER SİLAHINI TANITMIŞTI

Rusya’nın dışında İsrail‘in de lazer silahına sahip olduğunu biliyoruz. Ülkenin başbakanı Naftali Bennett, “Iron Beam” isimli bir lazer silahının tanıtım görüntüsünü Twitter hesabından paylaşmıştı. Bennett, lazer silahının insansız hava araçları, füze ve havan taarruzlarında tesirli olduğunu söz etti.

LAZER SİLAHI NASIL ÇALIŞIR?

Lazer silahı denilince bilim kurgu sinemalarında olduğu üzere sahneler akla gelmemeli. Lazer silahları da fizik kurallarına nazaran çalışıyor.

Lazerler, amacını yanana kadar ısıtan bir kızılötesi ışık ışını göndererek çalışıyor. Yani, silahların, amaca muhakkak bir mühlet boyunca kenetlenmesi gerekiyor. Kâfi ışın gönderilince de gaye yanıyor. Şu anki bilgilere nazaran maksatların fiziki olarak yok olması kelam konusu değil.

BBC‘ye açıklamalarda bulunan Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü’nden Dr. Uzi Rubin, lazer silahlarının, kullanılsa bile Ukrayna’da istikrarları değiştirmeyeceğini tez ediyor. Rubin, “İnsansız hava aracı yok etmenin daha ucuz yolları var. Stinger yahut rastgele bir füze kullanılabilir. Bu usul birebir vakitte daha süratli olur. Lazer silahları hala güçsüz ve muvaffakiyet oranları da düşük seviyede” dedi.

Lazer silahları hava şartlarına epeyce bağımlı. Örneğin, silahlar sisli yahut yağışlı havalarda tesirli değil. Silahlar çok fazla elektrik kullanıyor. Bu yüzden taşınabilir değil.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.