Sanal dünya Metaverse’de tecavüz

Sanal cihan Metaverse’de 21 yaşındaki bir bayan araştırmacının avatarı, platforma girdikten sonra bir saat içinde tecavüze uğradı. Genç bayan “O kadar süratli oldu ki ne yapacağımı şaşırdım. Bir taraftan kendi kendime neler oluyor diyordum, öteki yandan oradakinin gerçek vücudum olmadığını ve bunun araştırmanın bir modülü olduğunu düşünüyordum” dedi.

Sanal cihan Metaverse’de 21 yaşındaki bir bayan kullanıcının avatarı tecavüze uğradı.

Meta yani eski ismiyle Facebook şirketinin sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds’de tanımadığı bir kişinin avatarı tarafından tecavüze uğrayan bayanın, şirketlerin gücünü sınırlamak üzere çalışan sivil toplum örgütü SumOfUs’tan bir araştırmacı olduğu bildirildi. Örgüt, sanal kainattaki gelişmeleri incelemek için bayan araştırmacının Horizon Worlds’e dahil olduğunu duyurdu.

Genç bayanın avatarının platforma girdikten sonra bir saat içinde cinsel istismara maruz kaldığı belirtildi. Sanal dünyadaki bir partide özel bir odaya yönlendirilen bayan avatar, burada tecavüze uğrarken odadaki öteki bir avatarın da tecavüzü izlediği kaydedildi.

SumOfUs, olayla ilgili imgeleri paylaştı.

‘KİŞİSEL SINIR’ ÖZELLİĞİ AÇIK DEĞİLDİ

İsmi açıklanmayan araştırmacı, “şaşırtıcı ve baş karıştırıcı” olarak nitelendirdiği olayla ilgili “O kadar süratli oldu ki ne yapacağımı şaşırdım. Bir taraftan kendi kendime neler oluyor diyordum, öteki yandan da oradakinin gerçek vücudum olmadığını ve bunun araştırmanın bir kesimi olduğunu düşünüyordum” dedi.

Meta’dan bir sözcü ise bayan kullanıcının sanat gerçeklik platformunda bu çeşit olaylara tedbir olarak kullanılan “Kişisel Sınır” özelliğini kullanmadığını belirtti. Sözcü, bu özelliğin avatarların istenmeyen temastan kaçınması için tesirli olduğunu tabir etti.

BİRİNCİ DEĞİL

Daha evvel de Horizon Worlds’de yaşanan cinsel taciz olayları tartışma yaratmıştı. Blog muharriri Nina Jane Patel, bu yılın başında Metaverse’e girer girmez birçok erkek tarafından toplu tecavüze uğradığını ileri sürmüştü.

Horizon Worlds, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in gerçek bireylerin avatarlarının tecrübe paylaştığı ve gerçek hayattaki birçok şeyi yapabildiği bir sanal dünya yaratma adımının birinci ayağı olarak görülüyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yeni teknolojiler üzerine araştırma yapan Profesör Jesse Fox, “İnsanlar, cinsel tacizin yalnızca fizikî bir şey olmadığını unutmamalı” dedi.