Sri Lanka önderi yakıt ithalatı için Putin’den kredi dayanağı istedi

Sri Lanka Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüştüğünü duyurdu. Rajapaksa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, görüşmenin verimli geçtiğini belirterek artan enflasyon karşısında yakıt ithalatı yapabilmek için Putin’den kredi takviyesi talep ettiğini belirtti.

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL) rekor düzeye ulaşan yurtiçi enflasyonla gayret etmek ve temel talep artışını denetim altına almak emeliyle faiz oranlarını bir puan artırdığını açıkladı. Ülkede enflasyon haziran ayında yıllık bazda yüzde 54,6 ile rekor kırarken besin enflasyonu yüzde 80,1’e yükseldi.

‘IMF’LE GÖRÜŞMELER DAHA GÜÇ VE KARMAŞIK’

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe ise Memleketler arası Para Fonu (IMF) ile görüşmelerin “daha güç ve karmaşık olduğunu” açıkladı. Wickremesinghe, “Ülkemiz daha evvel birçok sefer IMF ile görüştü. Fakat bu sefer durum, evvelkilerden farklı. Artık müzakerelere iflas etmiş bir ülke olarak katılıyoruz. Bu nedenle, daha sıkıntı ve karmaşık bir durumla yüzleşmek zorundayız” açıklaması yaptı. (DIŞ HABERLER)