Suudi Veliaht Prens’in Atina ziyaretinde onlarca mutabakat imzalandı

Suudi Arabistan’ın güçlü ve tartışmalı ismi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın komşu Atina’ya gerçekleştirdiği resmî ziyaret çerçevesinde Yunanistan Suudi Arabistan ile onlarca yeni mutabakat imzaladı. Yunanistan basınındaki son bilgilere nazaran yeni mutabakatlarla iki ülke ortasındaki çok boyutlu işbirliği derinleşiyor.

4 MİLYAR EUROLUK ANLAŞMALAR

‘Kathimerini’ gazetesinde bugün yer alan ilgili habere nazaran, Yunanistan’ın Ekonomik Diplomasi ve Dışa Açılmadan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogoyannis’in himayesinde dün gerçekleştirilen üst seviye toplantıda Yunanistan ve Suudi Arabistanlı işadamları ortasında toplam 16 muahede imzalandı. Mutabakatlar toplam 100 Yunan ve 40 Suudi Arabistan şirketinin temsilcileri tarafından imzalandı.

Anlaşmalar Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceği Paris’e hareketinden evvel imzalandı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis dün öğlenden sonra Veliaht Prens onuruna verilen özel bir öğlen yemeğinde Muhammed bin Selman ile gayrı resmi bir görüşme daha gerçekleştirmişti.

Yeni mutabakatların kıymeti, iki önder ortasında evvelki gün imzalanan mutabakatlarla birlikte 4 milyar avroyu aşıyor.

İLETİŞİM MUAHEDESİ ÖNE ÇIKIYOR

Atina ve Riyad ortasındaki en değerli muahede fiber optik bilgi iletim kablosunun geliştirilmesiyle ilgili. Yunanistan tarafında Fragogoyannis’in ofisi tarafından açıklananlara nazaran, muahedeler Aegean, Mytilineos S.A. şirketleri yahut kümeleri tarafından imzalandı.

Yunanistan ile Suudi Arabistan ortasında imzalanan yeni mutabakatlara ve projelere Dynacom Tankers Management Ltd, Sea Traders S.A., Hellenic Environmental Center S.A., Theon Sensors S.A., RAYCAP, Greek Energy & Infrastructure Investment Corporation (GrEC Fund), Holroyd Holdings Ltd, Southpoint Maritime S.A., Chr. Stamatiou & Sons S.A., Highway Special Construction Systems S.A, Corinth Pipeworks Boru Sanayisi A.Ş. üzere bilhassa denizcilik alanında isminden kelam ettiren şirketler katılıyor.

Yunanistan ve Suudi Arabistan ayrıyeten, yenilenebilir güç ve güneş panelleri, atık su idaresi, güç (ve gaz) ticareti ve depolama, deniz etrafının korunması, Suudi Arabistan ordusunun kimi gereksinimlerinin Yunanistan tarafından karşılanması, inşaat ve altyapı, balık yetiştiriciliği, havacılık, boru sınırları ve turistik emlak üzere alanlarda da muahedeler imzalandı.

Yunanistan basınına nazaran iki ülke ortasındaki en kıymetli muahede, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir fiber optik bilgi iletim kablosunun geliştirilmesi için iki başkanın huzurunda imzalanan muahede. Suudi Arabistan’ın yanı sıra konsorsiyumda Kıbrıslı telekomünikasyon şirketi CYTA da yer alıyor.

İletişim alanındaki mutabakat hakkında Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “CYTA’nın East-Med Corridor denizaltı kablo sistemine iştirakini öngören jeostratejik mutabakat ile ülkemiz bölgede değerli bir telekomünikasyon ve data alışveriş merkezi haline gelirken, ekonomimize sağlayacağı yararlar da çok taraflı olacaktır” açıklamasını gerçekleştirdi.

DENDİAS, MUAHEDELER SONRASI KIBRIS’TA

Yunanistan ve Kıbrıs basınına yansıyan son bilgilere nazaran Suudi Arabistan ile imzalanan kıymetli muahedeler sonrasında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Kıbrıs’a resmî bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Ziyareti çerçevesinde Dendias, Kıbrıs Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides ile özel bir görüşme gerçekleştirecek ve akabinde iki ülke Dışişleri Bakanlıkları heyetlerinin iştirakiyle genişletilmiş istişareler gerçekleştirilecek. Lefkoşa’da Dışişleri Bakanlığı’ndaki istişarelerin sonunda iki bakan basına açıklamalarda bulunacak.

Kasoulides ve Dendias’ın öbür hususların yanı sıra ikili ilgiler ve ulusal, bölgesel ve memleketler arası mevzularda işbirliğinin daha da derinleştirilmesine yönelik çerçeveye, Kıbrıs problemine, Türkiye ile ilgili sorunlara, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarına ve AB’nin koordineli yansısına, Doğu Akdeniz ve daha geniş Orta Doğu bölgesindeki çok taraflı işbirliği oluşumlarına ve ortak ilgi alanındaki başka bölgesel hususlara odaklanmaları bekleniyor.