Teröristlere istihbarat veren belediye personelinin cezası onandı

Diyarbakır’da iki trafik polisinin şehit edildiği hain akının faili olduğu tespit edilen Kayapınar Belediyesi paklık çalışanı Cengiz F.’ye verilen üç defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası Yargıtay tarafından oy birliğiyle onandı.

Kayapınar ilçesi Selahattin Eyyübi Bulvarı’nda, 5 yıl evvel devriye gezen trafik polislerine ilişkin aracın kalaşnikofla taranarak Ahmet Gılıç ile İlker Narin isimli polislerin şehit edildiği atağın faillerinden olduğu gerekçesiyle üç kere ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılan belediye paklık çalışanı Cengiz F.’ye verilen mahkûmiyet kararını Yargıtay inceledi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, hukuka uygun biçimde elde edilen kanıtların incelenmesinde sanığın devletin bütünlüğünü bozmayı ve ülke topraklarından bir kısmını devlet yönetiminden ayırmayı amaçladığı kaydedildi.

Yargıtay sanığın savunmalarının inandırıcı münasebetlerle reddedildiğini, kişiyi yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle öldürme kastıyla hareket ettiğinin sabit olduğunu vurguladı.

Yerel mahkeme kararında bir isabetsizlik görülmediğinden kararın oy birliğiyle onanmasına karar verildiğini belirtti.

TERK EDİLEN ARAÇTA PARMAK İZİ ÇIKTI

Yargıtay, olayı gerçekleştiren dağ takımındaki terörist Ali Güzel’in polis aracını kalaşnikofla taradıktan sonra olay yerinin çaprazında kendisini bekleyen araca binerek kaçtığını, MOBESE kayıtlarından takip edilen aracın bir gecekondu mahallesinde terk edilmiş halde bulunduğunu belirtti.

Araçta yapılan incelemede, 2 polisin şehit edildiği kalaşnikof tüfek, şarjör, mermiler ve eldivenler bulunduğunu, 2 şarjör ile pet su şişesi üzerinde terörist Ali Hoş ile kendisine keşif ve istihbarat sağlayan Cengiz F.’nin parmak izlerinin bulunduğunu kaydetti.

Yargıtay, aracın sağ art kapı ve camında sanık Cengiz F.’nin parmak izinin çıktığına dikkat çekti.

UYUYORDUM DEDİĞİ SAATTE AĞIR TELEFON TRAFİĞİ

Sanığın Belediyede paklık çalışanı olmasına karşın mesai saatlerinde Diyarbakır’ın kimi ilçeleriyle çeşitli semtlerinde bulunduğuna dair telefon baz bilgilerinin ortaya çıktığının altını çizen Yargıtay, sanığın geriye dönük telefon sinyal bilgilerine bakıldığında, hücum günü Hani ilçesi, Hani-Lice ortasındaki Dertsiz beldesi, Şehitlik ve Kaynartepe mahallerinden ağır baz bilgisi tespit edildiğine dikkat çekti.

Sanık Cengiz F.’nin “Evde uyuyordum” dediği saatlerde ise atakta kullanılmak için araç kiralama şirketi çalışanlarıyla ağır telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Sanığın iki polisin şehit edildiği akın öncesi ve sonrasında yaptığı tüm arama kayıtları ile ileti kutusundaki iletileri silerek kanıtları gizlemeye çalıştığına vurgu yapan Yargıtay, sanığın araca saldırıyı düzenledikten sonra tekrar dağ takımına kaçan Ali Hoş ile fikir ve hareket birlikteliği içinde hareket ettiği için kararda isabetsizlik olmadığı kaydedildi.