TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu’ndan kredi çıkışı: Finansmana erişim zorlaştı

Reel bölümün finansmana erişim şikayetleri sürüyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, TCMB Lideri’nin da katıldığı toplantıda son devirde finansmana erişimin zorlaştığını belirtti.

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun da katıldığı TOBB Kesim Meclisleri İstişare Toplantısı’nda işletme sermayesi kredisi muhtaçlığının maliyetlerdeki yükselişler arttığını ama birtakım bankaların kredi vermeyi durduğunu belirtti.

Küçük ve orta dereceli işletmeler büyük sıkıntıda

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında şu sözler öne çıktı:

“Yurt içinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra, tüm dünyada yükselen hammadde ve güç fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldık. Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan tansiyonu, güç ve besin arzındaki kahırlar, kovid-19’un yine yayılması ve dünya genelinde faizlerin artmaya başlaması, global büyümeyi aşağı taraflı etkiliyor. 2022’nin geri kalanında, dünyayı daha kasvetli ve daha belgisiz bir ortam bekliyor.

Dolayısıyla, karşımıza çıkan bu kuvvetli periyotta; firmalarımızın uygun şartlarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz iktisadı için kritik ehemmiyettedir. Son periyotta, finansmana ulaşım zorlaşmış, her vilayet ve ilçemizdeki firmalarımızdan bu istikamette gelen şikâyetler artmıştır. En büyük badireyi da; en fazla gözetilmesi gereken küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yaşamaktadır.

“Kredi limitleri daraldı, kullanma sorunu var”

Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, kredi limitlerinin gerçek olarak daraltıldığı ve kullanımda dertler yaşandığı iletilmektedir. Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken, kimi bankaların ticari kredilere yüzde 30 ila 50 ortasında faiz uyguladıkları görülmektedir. Kimileri da hiç kredi vermemektedir.

Diğer bir sorun; kredi vadeleridir. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmak da giderek daha güç hale gelmektedir.

Bankalardan kredi sağlamalarını bekliyoruz

Öte yandan, ihracatçılarımız için çok kıymetli bir imkân olan, Merkez Bankası reeskont kredisi kullandırımlarının azaldığına ait şikayetler de artmaktadır. Gerçek dalın dileği, kredi piyasalarında istikrarın hâkim olmasıdır. Çünkü ülkemizde yatırım yapan, ihracat ve istihdam sağlayan her firma, ulusal değerimizdir ve korunması gerekmektedir.

Diğer taraftan yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle; yatırım ve işletme sermayesi için kredi muhtaçlığı, geçmiş periyotlara nazaran artmıştır. İşletme sermayesi kredileri, bilhassa Kobilerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Münasebetiyle, artan işletme sermayesi gereksinimi da dikkate alınarak, alınan önlemlerin yan tesirleri konusunda hassas olunması; bankacılık sisteminin de krediye erişimi kolaylaştırması gerekmektedir.

Bankalarımızdan da fonlama maliyetlerini de dikkate alarak, gerçek bölümümüze uygun şartlarla kredi sağlamaları ve yapan hareket etmeleri beklenmektedir.”