Toyota 2 bin 700 elektrikli aracı kaza riski nedeniyle geri çağırdı

Japonya’nın otomotiv şirketi Toyota, seri üretimdeki birinci tam elektrikli modeli olan 2 bin 700 adet bZ4X’i, tekerleklerin yerinden çıkmasına yol açabilecek bir sorun nedeniyle servislere geri çağırdı. Toyota bu modeli yaklaşık iki ay evvel piyasa çıkarmıştı.

Toyota’dan yapılan açıklamada, geri çağırma kararının ABD, Avrupa, Kanada ve Japonya’yı kapsadığı belirtildi. Açıklamada, bu araçların sürüş halinde tekerleklerinin çıkmasının direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi ve kazaya yol açabileceği vurgulanarak “Sorun giderilmeden kimse bu araçlara binmemeli” denildi. Lakin bu modellerin tamamının geri çağrılmadığı varsayım ediliyor.

Toyota sözcüsü BBC’nin toplamda kaç adet bZX4 üretildiği sorusuna cevap vermedi. Toyota, birinci aracını 14 yıl evvel çıkaran Tesla üzere rakiplerine kıyasla elektrikli araç pazarına görece geç girdi. Şirket, batarya performansı, bakım ve aracın ikinci el pahası üzere mümkün telaşlar nedeniyle bu araçları yalnızca kiralama usulüyle piyasaya sunmuştu.

ARAÇ SAYISI 50 BİN AZALTILMIŞTI

Toyota koronavirüs pandemisinde başlayan çip sorunu ve tedarik zincirindeki aksamalar nedeniyle gelecek ay üreteceği araç sayısını 50 bin adet azaltarak 800 bine düşüreceğini açıklamıştı. Şirket daha evvel bu yıl için dünya genelinde 9,7 milyon araç üretmeyi planladığını duyurmuştu.

Bu ortada diğer bir Japon otomotiv şirketi Subaru da 2.600 elektrikli aracı geri birebir nedenlerle geri çağırdı. Subaru, geri çağrılan Solterra modelini Toyota ile birlikte geliştirmişti. Solterra, Subaru’nun birinci tam elektrikli aracı. (BBC Türkçe)