Tüketici itimat endeksi en düşük düzeye geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ait Tüketici İtimat Endeksi’ni yayımladı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim tesirlerinden arındırılmış tüketici inanç endeksi, haziranda bir evvelki aya nazaran yüzde 6,2 oranında azaldı; Mayıs ayında 67,6 olan endeks, haziranda 63,4 oldu. Böylece endeks tarihinin en düşük düzeyi görülmüş oldu. Gelecek 12 aylık devirde hanenin maddi durum beklentisi de yüzde 10 düştü.

GELECEKTEN DE UMUT KESİLİYOR

Mevcut devirde hanenin maddi durumu endeksi aylık yüzde 8,1 geriledi. Gelecek 12 aylık devirde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 10, genel ekonomik durumu beklentisi yüzde 7,1, güçlü tüketim mallarına harcama yapma kanısı yüzde 1,8 geriledi.

ENDEKS NEYİ ÖLÇÜYOR?

Tüketici İtimat Endeksi’yle tüketicilerin maddi durum ve genel iktisada ait mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek devir beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici itimat endeksi 0-200 aralığında bedel alabiliyor. Tüketici inanç endeksinin 100’den büyük olması tüketici inancında optimist durumu,100’den küçük olması tüketici inancında karamsar durumu gösteriyor. (EKONOMİ SERVİSİ)