Türk Reasürans, ‘devlet takviyeli alacak sigortası’nı yine yapılandırdı

Türk Reasürans’ın idaresindeki Özel Riskler İdare Merkezi’nin (ÖRYM) bünyesinde bulunan ve temelde KOBİ’leri hedefleyen devlet dayanaklı alacak sigortasının tekrar yapılandırıldığı açıklandı.

Sigorta ve reasürans broker’larıyla bir ortaya gelen Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, KOBİ’lerden gelen talep ve sigorta şirketleri ile aracılarından gelen geri bildirimlerle tarife değişiklikleri yapıldığını hatırlatarak “Ayrıca bu sigortanın finansmana ulaşımda teminat olarak kabul edilebilmesi için yürütülen çalışmalarda da sona gelindi. SEDDK’nin yayınlayacağı mevzuat sonrasında bu poliçelerinin bankalar ve finans kurumları nezdinde teminat olarak kabul edilmesinin önü açılacak” dedi. Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Ali Sertaç Canal ise yeni yapıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Tüm KOBİ’lerin sistemden yararlanması için ciro kriteri 25 milyon TL’den 125 milyon TL’ye çıkarıldı. ÖRYM gerekli görürse cirolar yüzde 40 artırılabilecek. Bu yıl üçüncü devrine girecek reasürans muhafazası güçlü plasman yapısıyla devam ettirilecek. Yazılım ve altyapı güçlendirilirken, satış dayanak ve müşteri bağlantıları idaresi takımları oluşturuldu.”

9 MİLYAR TL TEMİNAT

Canal ayrıyeten geçen temmuz prestijiyle verilen teminat limitinin 43 bin alıcıda 9 milyar TL fiyatına ulaştığını belirtti. KOBİ’leri, alacağını tahsil edememe riskinden müdafaayı hedefleyen ve 2019’da uygulamaya giren bu sigortanın tekrar yapılandırılmasında prim üretimindeki yetersizliklerin de kıymetli bir tesiri olduğu görülüyor. Yılın birinci altı ayında yüksek enflasyonun da tesiriyle genel prim üretimi yüzde 97 artarken bu sigortada yüzde 35.2 artışla 22.2 milyon liralık prim üretildi. Prim üretimi 2021’de 34.7 milyon TL, 2020’de 28.2 milyon TL idi.

‘ZORUNLU TRAFİK’TE KATSAYI YÜKSELDİ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), yeni yayımladığı bir genelgeyle mecburî trafik sigortası prim/özsermaye katsayısında değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Buna nazaran sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içinde ürettikleri zarurî trafik sigortası primleri toplamı bir evvelki yıl sonu özsermayelerinin “5” katını geçemeyecek. Bu kat evvelki genelgede “4”tü. Yeni genelgeye nazaran

Ayrıca, yıl içi şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlanmış olması halinde ilgili şirket, nakit sermaye artış fiyatının belirlenen katsayı ile çarpılması sonucu bulunan fiyat kadar ek limit hakkı elde edecek.

TEKNOLOJİ TAKIMLARI İŞ ÜNİTELERİYLE BİRLEŞTİ

MetLife’ın, dijitaldeki varlığını artırma stratejisi kapsamında müşterileri ve iş ortaklarına daha süratli tahlil sunabilmek maksadıyla “çevik proje yönetimi”ni uygulamaya başladığı açıklandı.

MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, “Bu yaklaşım kapsamında tüm teknoloji gruplarımızı iş üniteleriyle birleştirerek eser takımlarımızın oluşumlarını tamamladık. Yıl içinde tüm planlanan projelerimizde uygulamayı hedefliyoruz” dedi. Altı aydır uygulanan yaklaşım kapsamında çalışan sayısı 100, eser kümesi sekize ulaştı.

“KARAR SÜREÇLERİMİZİ HIZLANDIRIYORUZ”

Ana Sigorta’nın, teknolojik altyapısını GTech’in “Wiseboard Insurance” ile güçlendirdiği, bununla rekabet avantajı ve verimlilik hedeflediği açıklandı.

Sistemle ilgili olarak Ana Sigorta Genel Müdürü Arda Tuncay, “Tek platformdan yanlışsız bilgiye erişim sağladığımız üzere idare dashboardu ile de karar süreçlerimizi hızlandırmış olduk” derken GTech Üst Yöneticisi Mine Taşkaya, şuna dikkat çekti: “Dijitalleşmenin getirdiği sürat, müşteri davranışlarını değiştiriyor. Bu da şirketleri müşterileri daha uygun anlamaya yönlendiriyor.”

“SEKTÖRÜMÜZE ÖNCÜLÜK ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Anadolu Hayat Emeklilik’in faal büyüklüğü, Haziran 2022 sonu prestijiyle son bir yılda yüzde 64 artarak 63 milyar TL’ye ulaştı.

Toplam BES fon büyüklüklerinin Aralık 2021’e kıyasla yüzde 21.8 artarak 52.7 milyar TL, iştirakçi sayısının da yüzde 5.5 artarak 2.3 milyona ulaştığını belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, şöyle devam etti: “Şirketimiz istekli BES iştirakçi sayısında özel sermayeli şirketler ortasında liderliğe yükseldi. Ayrıyeten sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda toplumsal kalkınma için gerekli muhtaçlık ve beklentileri karşılayacak finansal tahlillerle dalımıza öncülük etmeye devam edeceğiz.” Şirketin birinci altı aylık net kârı ise 362.9 milyon TL’ye yükseldi.

SEKTÖRDEN KISA KISA

– Swiss Re’nin ön iddialarına nazaran, dünya genelinde yaşanan kış fırtınası, yıkıcı sel, gök gürültülü fırtına, kuralık üzere nedenlerle yılın birinci yarısında doğal afet kaynaklı 35 milyar dolarlık sigortalı kayıp oluştu.

– Generali Sigorta’nın datalarına nazaran,
İzmirlilerin en çok tercih ettiği sigortacılık eseri yüzde 39’luk oranla DASK sigortası olurken ikinci sırada yüzde 24 ile kasko, üçüncü sırada yüzde 15 ile konut sigortası yer aldı.

– Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, müşterilerinin bankanın kanalları üzerinden Eureko Sigorta ve Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat’ın sıhhat sigortası eserlerine ulaşabileceğini duyurdu.

– Aksigorta’nın, Autoking ile yapılan işbirliği sonucunda müşterilerine araç bakımlarında indirim imkanı sunduğu açıklandı. Kampanya 31 Aralık’a kadar sürecek ve taşınabilir uygulama üzerinden kod almak gerecek.

– Allianz Türkiye’nin, “Yuvam Sigortası’yla meskenin rahat, sen rahat!” bildirisini verdiği yeni reklam sinemasıyla müşterilerinin konutlarıyla ilgili ortaya çıkabilecek risklerde de onların yanlarında olduğunu vurguladığı açıklandı.