Türkiye şehitlerini gözyaşlarıyla uğurladı

Pençe Kilit Operasyonu’ndaki çatışmada şehit olan Teğmen Abulkadir Güler, Uzman Çavuşlar Bican Kapılay, Hüseyin Cankaya, Onur Doğan ile Kontratlı Er Celal Tekedereli için Şerafettin Elçi Havalimanı’nda merasim düzenlendi.

Merasime Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ

Merasim şehit askerlerin özgeçmişlerinin okunması ile başladı. Akabinde şehitlerin naaşları helikopterlerden alınarak silah arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa taşındı ve dua okundu. Duanın akabinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ilişkin iki uçak, şehitlerin naaşlarını son seyahatlerinin yapılacağı memleketlerine götürmek üzere Hakkâri’den havalandı. 

Şehit Teğmen Güler memleketi Antalya’da, şehit Uzman Çavuş Kapılay Hatay’da, şehit Uzman Çavuş Cankaya Kütahya’da, şehit Uzman Çavuş Doğan Ankara’da ve şehit Kontratlı Er Tekedereli Malatya’da son seyahatine uğurlandı.

“KALK KUZUM, BEN GELDİM”

Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK’li teröristlerle çıkan çatışmada 25 yaşında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay’ın cenazesi, memleketi Hatay’ın İskenderun ilçesinde toprağa verildi.

Hakkari’den ilçeye uğurlanan şehit Kapılay’ın naaşı, Çağdaş Meskenler Mahallesi’ndeki babaevinde helallik alınmasının akabinde merasim için Nihal Atakaş Mescidi avlusuna götürüldü. Şehidin naaşı, Vilayet Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin kıldırdığı cenaze namazının akabinde Karaağaç Asri Mezarlık Şehitliği’nde defnedildi.

Merasimde, şehidin babası Erkan ile annesi Sevinç Kapılay, ayakta durmakta zahmet çekti. Anne Sevinç Kapılay, oğlunun tabutuna sarılarak “Kalk kuzum, sarıl ben geldim” diyerek gözyaşı döktü.

Cenaze merasimine, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, Hatay Valisi Rahmi Doğan, askeri ve mülki erkan ile yurttaşlar katıldı.

ŞEHİT ASKER TEKEDERELİ, MALATYA’DA TOPRAĞA VERİLDİ

Hakkari’deki merasimin akabinde hava yoluyla memleketi Malatya’ya getirilen şehit Celal Tekedereli için Kent Mezarlığı’nda merasim düzenlendi. 

Merasime; şehidin babası Cevat, annesi Aynur Tekedereli ve kardeşlerinin yanı sıra siyasi partilerin temsilcileri, askeri, mülki erkan ve çok sayıda kişi katıldı. 

Şehidin yakınları, merasimde zahmetle ayakta durabildi. Vilayet Müftüsü Veysel Işıldar’ın kıldırdığı cenaze namazının akabinde şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze aracına taşındı. ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ve ‘Kahrolsun PKK’ sloganlarıyla taşınan Celal Tekedereli’nin cenazesi, şehitlikte toprağa verildi.

TEĞMEN GÜLER’İN CENAZESİ MEMLEKETİ ANTALYA’DA

Pençe-Kilit Operasyonu’nda, Meluni Dağı bölgesinde teröristlerle çıkan ve 3 askerin şehit olduğu çatışmada yaralanan Piyade Teğmen Abdulkadir Güler de tüm müdahalelere karşın kurtarılamayarak şehit oldu. 

Teğmen Güler’in acı haberi, Konyaaltı ilçesi Uncalı Mahallesi’nde oturan ailesine yetkililer tarafından verildi. Şehit Güler’in meskenine Türk bayrakları asıldı. Şehit Güler’in Türk bayrağına sarılı tabutu, bugün öğlen saatlerinde askeri uçakla Antalya’ya getirildi.

Havalimanından düzenlenen merasime şehit ailesi ve yakınlarının yanı sıra protokol üyeleri katıldı. Vali Ersin Yazıcı, şehidin annesi Berrin Güler ile kız kardeşi Merve Güler’e başsağlığı diledi.

Şehit Piyade Teğmen Abdulkadir Güler’in cenazesi, ikindi vakti düzenlenen merasimin akabinde Uncalı Şehitliği’nde toprağa verildi.

UZMAN ÇAVUŞ HÜSEYİN CANKAYA’NIN CENAZESİ, KÜTAHYA’YA GÖNDERİLDİ

Şehit Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Cankaya’nın cenazesi, Kütahya’ya gönderildi

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 28 yaşında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Cankaya’nın cenazesi, İzmir’deki ailesinin meskeninde helallik alınmasının akabinde memleketi Kütahya’ya uğurlandı.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan yakınları tarafından alınan Cankaya’nın Türk bayrağına sarılı naaşı, Bornova ilçesindeki ailesinin meskenine getirildi.

Şehidin annesi Nazire, babası Niyazi ve kardeşi Oğuzhan Cankaya ile nişanlısı Esra Gerçek, cenaze otomobilindeki Hüseyin Cankaya’nın tabutuna sarılıp gözyaşı döktü. Bornova Kaymakamı Fatih Genel ve Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ, aileye başsağlığı diledi.

Şehidin naaşı, helallik alınmasının akabinde alkış ve tekbir sesleri ortasında defnedileceği memleketi Kütahya’ya uğurlandı.

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ DOĞAN, SON SEYAHATİNE UĞURLANDI

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 5 askerden Piyade Uzman Çavuş Onur Doğan’ın cenazesi, bu sabah Hakkari’de düzenlenen merasimin akabinde memleketi Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Berçinçatak Mahallesi’ne getirildi.

Şehidin cenazesi ailesinin konutuna götürülerek helallik alındı, daha sonra Berçinçatak Mahallesi Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Merasime, şehidin ailesi ve yakınları ve politikler katıldı.

Merasimde şehidin annesi Şerife, babası Eyüp Doğan ve nişanlısı Dilara Erensayım ile yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehidin cenazesi, ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının akabinde Berçinçatak Mahallesi’nde gözyaşları ortasında toprağa verildi. Şehit Doğan’ın 3 ay evvel nişanlandığı ve seneye evlenmeyi planladığı belirtildi