Üniversiteli olmak için son şans

240 BİN BOŞ KONTENJAN ÜNİVERSİTE ADAYLARINI BEKLİYOR

Üniversite hayali kuran merkezi yerleştirmede barajı aşamayan adayların tercih yapabilmeleri için üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanan ikinci ek yerleştirme, yüz binlerce aday tarafından heyecanla beklendi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) duyurusuyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında tercih işlemleri başladı. 230 bin boş kontenjan üniversite hayali kuran adayları bekliyor.

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Peki tercih yapabilme hakkına sahip öğrenciler, tercih yaparken nelere dikkat edecekler? Eğitimci Koray Varol, “Öncelikle ÖSYM’nin sitesindeki ek yerleştirmeye dair bilgilere tek tek bakılmalı. Ardından yapmak istenilen meslek seçilmeli. Yapmak istedikleri mesleğe göre bir eğitim almaları, yaşamlarında daha başarılı olmalarına, daha iyi hissetmelerine katkı sağlıyor. Bu noktada da yapmak istedikleri ile okumak istedikleri ile eşleştirmeleri önemli. Puanlarını yukarıdan aşağıya doğru kendileri için uygun olan şekilde sıralamaları gerekiyor. Mutlaka ve mutlaka tercih edilen bölüme okula yönelik araştırma yapmaları gerekiyor” dedi.

EK YERLEŞTİRMELER 18 EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK

TYT’den 140 ve üzeri puan alan, AYT ve YDT puanları 170 ve üzeri olan merkezi yerleştirmede ve ilk ek yerleştirmede herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar ile ikinci ek yerleştirmeye özel puanı hesaplananlar adaylar 18 Ekim’e kadar tercih yapabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir