Uzmanlar, konutta Hollanda modelini kıymetlendirdi

Konut kiralarının çok artmasıyla birlikle Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama kararları ile ilgili yasal çalışma başlattı.

Son vakitlerde kiralardaki artışların akabinde konut sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracılarını konuttan çıkmaya zorlayarak konutlarını yüksek bedelden kiraya verdikleri tespit edildi.

Fahiş kira artışlarını engellenmesi için bir çok model tartışılmaya başlandı.

Hollanda modelini değerlendirdiler

Bunlardan biri olan Hollanda modelinin Türkiye’de uygulanabilme ihtimalini kıymetlendiren Emlak Uzmanı Hakan Özelmacıklı, katıldığı canlı yayında puanlama sistemine dikkat çekti.

“Bu meskenlerde uygulanan bir fiyat artış siyaseti var”

Özelmacıklı, ”Hollanda ve Avrupa genelinde belediye meskeni dediğimiz meskenler var. Bu konutlar yalnızca kiralama maksadıyla kullanılan meskenler. Bu meskenlerde uygulanan bir fiyat artış siyaseti var. Belirli puanlama ile yapılıyor ve piyasadaki öteki konutlara de benzeri bir modeli uygulama üzerine gerçekleştiriliyor. Yurt dışındaki bu modellerde meskenlerin metrekaresi oda sayısı ve özelliklerine nazaran bu çeşit bir puanlama sistemi uygulanabilir üzere bir fikir var. Türkiye’de de elimizde kâfi bir kıymet haritası yok. Bizde mesken stoklarının genel bir tarifi da yok. Bu tablolar olmayınca puanlama sistemini uyarlamak güç lakin süratli olarak alınabilecek aksiyonlar var” dedi.

”Kira takibi entegre sistemlerle yapılabilir”

Kira artışlarına tedbir olarak alınabilecek aksiyonlar hakkında açıklamalarda bulunan Özelmacıklı, ”Bu aksiyonlar Kiralama sisteminin emlak yetki dokümanı almış e-devlet sistemi üzerinden entegre olması. Şuan ki en temel düşüncelerden bir tanesi konut fiyatlarındaki artışların piyasalardaki artışların farklı değerlendirmeyle artırılmasıdır. Türkiye’de tavan uygulaması esasen var ancak artışları yetki evrakı almış emlak işletmecileri, Ticaret Bakanlığı’nın taşınmaz ticaret bilgi sistemi ve birebir vakit webtapu sistemiyle entegre bir formda kira artış sistemi kurulabilir ve takip edilebilir” diye konuştu.

”Bu alanlara yalnızca kiralama maksadıyla konutlar inşa edilebilir’

Türkiye’de yüzde 58,8’inin mesken sahibi yüzde 25,6’lık kısmın kiracı olduğunu olduğunu öbür oranları yakınlara tahsis edilmiş konutlar olarak görülebileceğini anlatan Özelmacıklı, ”Hem kiracıların hem de mal sahiplerinin uzlaşması tarafında bir sistem yapılabilir. Üç bakanlık ortasında Adalet Bakanlığı’nın da olması çok değerli. Kira tespit davaları, kiracıların haksız tahliyesine yol türel durumlar en çok onların önünde yer alıyor. Rezerv alan dediğimiz alanlar var bu alanlara yalnızca kiralama gayesiyle konutlar inşa edilebilir. Belediye tarafından hanehalkı sayısı, gereksinim durumu gözetilerek şahıslara verilebilecek puanlar çerçevesinde kiralama yapılabilir” biçiminde konuştu.