VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 2.998,50 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 2.995 düzeyinden süreç görüyor.

Cuma günü satıcılı seyreden endeks kontratı olağan seansı evvelki kapanışa nazaran yüzde 1 azalışla 2.980,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında da düşüşünü sürdürerek 2.978,50 puana geriledi.

FED FAİZ ARTTIRIMLARINI SÜRDÜRECEĞİ KESTİRİM EDİLİYOR

Analistler, enflasyon tasalarının varlık fiyatlarının istikameti üzerinde tesirli olmayı sürdürdüğünü belirterek, açıklanan son makroekonomik bilgilerin resesyon telaşlarını yatıştırsa da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 50 baz puanlık faiz adımlarını yıl sonuna kadar sürdürebileceği varsayımlarının arttığını kaydetti.

Yatırımcıların, bu hafta cuma günü açıklanacak ABD’nin enflasyon verisi ve perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantısına odaklandığını aktaran analistler, bugün yurt dışında bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise gerçek efektif döviz kuru bilgilerinin takip edileceğini tabir etti.

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 2.960 düzeyinin dayanak, 3.020 puanın direnç pozisyonunda olduğunu bildirdi.